mapa strony   |
SmodCMS

 

IV Memoriał Szachowy ks. Tadeusza Białeckiego - wyniki, relacja filmowa, zdjęcia

Dnia 16.02.2013r. w świetlicy w Krynce rozegrano IV Memoriał Szachowy ks. Tadeusza Białeckiego. Niedawno oddany do użytku obiekt przeżywał w sobotni poranek prawdziwe oblężenie, zgromadziło się tutaj ponad stu szachistów z całej Polski. Głównym celem Memoriału było upamiętnienie dziewiątej rocznicy śmierci proboszcza Parafii pw. Jana Chrzciciela w Krynce Tadeusza Białeckiego, który był wielkim miłośnikiem sportu, szczególnie szachów i piłki nożnej. Po 9 rundach wyłoniono zwycięzców w 3 kategoriach - open, gimnazjum i podstawówka. Miłą niespodziankę sprawił Konrad Szczygieł z Krynki, który pokonał utytułowanych szachistów, zajmując pierwsze miejsce w kategorii open oraz wśród zawodników Parafii pw. Jana Chrzciciela w Krynce. Wśród gimnazjalistów najlepszy okazał się Krystian Kobryń z Siedlec, a w podstawówkach laureatem został Guberski Maciej reprezentujący GOK Sarnaki, wszystkie wyniki na stronie internetowej turnieju:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2013/ti_252/

Należy podkreślić, że w ostatnich latach Gmina Łuków osiągnęła w dziedzinie szachów bardzo znaczące sukcesy. Drużyna z Krynki dwukrotnie zdobyła tytuł drużynowego Mistrza Polski Ministrantów, a Jakub Szczygieł jest dwukrotnym indywidualnym mistrzem Polski Ministrantów. Dwa lata temu gimnazjaliści z Krynki zakwalifikowali się do Mistrzostw Wojewódzkich organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Lublinie dla szkół województwa lubelskiego. Kolejny sukces osiągnął Konrad Szczygieł z Krynki zdobywając dwukrotnie - w roku 2011 i 2012 tytuł Mistrza Akademickiego Województwa Lubelskiego. Bardzo dobrze w rozgrywkach gminnych i rejonowych wypadają uczniowie ze szkół w Gręzówce i Zalesiu. W Zespole Szkół w Gręzówce cyklicznie organizowany jest Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół, w tym roku będzie to już jedenasta edycja. W Urzędzie Gminy Łuków odbyły się dwa duże turnieje o Puchar Wójta Gminy Łuków. Wszystkie te zawody skupiają bardzo wielu miłośników królewskiej gry, średnio jest to 70 - 80 osób. Gmina Łuków w tej chwili może śmiało rywalizować w tej dziedzinie z najlepszymi zawodnikami w województwie lubelskim. Zdaniem Zbigiewa Pydy - prezesa Lubelskiego Klubu Szachowego Turnieje organizowane na terenie naszej Gminy śmiało kwalifikują się, aby być zgłaszane do FIDE - międzynarodowej federacji szachowej, co podniosłoby ich rangę.

Szachy bardzo pozytywnie są postrzegane jako zajęcia szkolne wspomagające rozwój . 24 września 2012r minister sportu i turystyki Joanna Mucha oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki odbyli spotkanie z rosyjskim szachistą Gari Kasparowem, w celu omówienia możliwości popularyzowania w polskich szkołach nauki gry w szachy. W spotkaniu wzięli udział także eurodeputowany z Europejskiej Partii Ludowej Piotr Borys oraz prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki, więcej na: http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3393:szachy

Linki:

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opracowanie: Wojciech Szczygieł

Opublikowano dnia: 2013-02-19 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów