mapa strony   |
SmodCMS

 

Uroczystość 150 rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Łukowskiej - relacja

Pamięć o ludziach, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny, jest w Gminie Łuków ciągle żywa. Przykładem tego są między innymi organizowane tu uroczystości rocznicowe. Jedna z nich - upamiętniająca 150. rocznicę Postania Styczniowego na Ziemi Łukowskiej odbyła się w Zalesiu w dniu 17 marca br.

Powstanie wprawdzie rozpoczęło się w styczniu, jednak data uroczystości nie jest przypadkowa. Nawiązuje bowiem do walk, które rozegrały się pod Gręzówką i Staninem w dniu 14 marca 1863 r.

Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem troski o to, by pamięć historyczna w narodzie polskim nie została zatracona, by młode pokolenia Polaków mogły w ten sposób poznawać historię naszego narodu, ale również uczyć się postawy patriotycznej – tak o okolicznościach tego wyjątkowego święta mówi Wójt Gminy Łuków – Mariusz Osiak – jeden z jego współorganizatorów. Wójt dodaje również, że nie powinniśmy bać się mówić prawdy otwarcie, szczerze, także o tych faktach, które bywają trudne, zarówno dla nas jako narodu, jak i dla naszych sąsiadów.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dalsza część obchodów rocznicowych odbyła się w Zespole Szkół w Zalesiu, który nosi imię jednego z bohaterów Powstania Styczniowego na Ziemi Łukowskiej, mianowicie – ks. Stanisława Brzóski. Po okolicznościowym wystąpieniu Wójta Gminy i Dyrektora Szkoły – Ewy Sych oraz obecnego na uroczystości Senatora RP – Stanisława Gogacza, nastąpiło złożenie kwiatów pod portretem ks. Brzóski. Wyrazem szacunku i pamięci młodzieży o bohaterach – Powstańcach Styczniowych, była prezentacja artystyczna. Jednym z jej elementów była inscenizacja nawiązująca do walki powstańczej ks. Brzóski oraz ukazująca jego postawę, pełną patriotyzmu i wiary w wolną Polskę. Kolejną częścią prezentacji przygotowanej przez młodzież szkolną, była wiązanka pieśni powstańczych.

Niezwykle interesującą częścią święta była sesja popularnonaukowa z udziałem dr hab. Eugeniusza Niebelskiego – prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II – znawcy tematyki powstań narodowych i jednocześnie autora publikacji poświęconej ks. Stanisławowi Brzósce oraz mgr Sławomira Kordaczuka – Zastępcy Dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Głównym tematem wystąpienia prof. Niebelskiego był udział w Powstaniu Styczniowym ks. Brzóski. Prelegent na wstępie zaznaczył, że wystąpienie nie będzie miało charakteru wykładu, tylko raczej opowieści o ks. Stanisławie, którą w sposób szczególny chciałby skierować do młodzieży. Sławomir Kordaczuk zaprezentował, jak sam powiedział, kilka szczegółów dotyczących jego osobistych podróży śladami Powstania Styczniowego. Wśród nich znalazły się informacje dotyczące symboliki powstańczej, broni, jaką powstańcy posługiwali się w walkach, pomników postawionych bohaterom Powstania, nie tylko tym znanym i pamiętanym, ale również tym, których już nikt nie wspomina. Wystąpienie przygotowane było w oparciu o prezentację, składającą się w dużej mierze ze zdjęć, przestawiających omawiane zagadnienia.

Końcowym, jednocześnie najbardziej widowiskowym, elementem uroczystości była inscenizacja, wspomnianych powyżej walk pod Gręzówką i Staninem, przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Kresy z Białegostoku, Koło Historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich i przy współudziale Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji. Nie mogło również zabraknąć poczęstunku tradycyjną, żołnierską grochówką. Wśród gości przybyłych na uroczystość 150. Rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Łukowskiej byli m. in. Senator RP – Stanisław Gogacz, Radny Województwa Lubelskiego – Krzysztof Głuchowski, władze powiatowe, miejskie, gminne, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Łuków, mieszkańcy nie tylko Zalesia, ale również Łukowa i okolicznych miejscowości. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Rada Gminy Łuków, Wójt Gminy Łuków – Mariusz Osiak oraz Zespół Szkół im. Ks. Stanisława Brzóski w Zalesiu.

Opracowanie: Katarzyna Kuć

Uroczystość 150 rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Łukowskiej

Fotorelacja - kliknij zdjęcie powyżej
(autorem zdjęć użytych w prezentacji jest Pan Paweł Przeździak)

Opublikowano dnia: 2013-03-19 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2013-03-19
| Wróć do listy artykułów