„V Wielkanocny Jarmark Tradycji i Obrzędu – Wokół Wielkanocnego Stołu” - relacja
„V Wielkanocny Jarmark Tradycji i Obrzędu – Wokół Wielkanocnego Stołu” w Jubileuszowym Roku Kultury w Gminie Łuków, odbył się 24 marca 2013r., zgodnie planem organizatora, którym był Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie.
Impreza składała się z 5 części: oficjalnej, z udziałem władz samorządowych; części obrzędowej, zaprezentowanej przez KGW „Zalesianki”; części artystycznej, podczas której odbył się koncert pieśni religijnych oraz piosenek wokalnych tematycznie związanych ze świętami wielkanocnymi i radosnych piosenek o wiośnie wraz z dedykacją. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”, Zespół wokalny „Zalesianki”, Zespół taneczno-wokalny „Jagódki”, Zespól ludowy „Melodia” oraz Zespół „Świderzanki”.
Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie zadbał również o część kulinarną – o podniebienia wszystkich uczestników jarmarku i zorganizował we współpracy z Zarządem Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju, który realizował projekt "Międzypokoleniowe Centrum Rozwoju 60+" dofinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych, po raz drugi „konkurs potraw”.
Nagrodami był sprzęt AGD. Po długich naradach Jury powołane przez Organizatora Konkursu, przyznało następujące nagrody:
W kategorii: CIASTO:
- I MIEJSCE zajęła ŚWIĘCONKA INACZEJ wykonana przez Panią Teresę Goławską z Dminina (ciasto nr "L")
- II Miejsce zajęły BARANKI WIELKANOCNE Z CIASTA wykonane przez Panią Janinę Mościcką z Zalesia (ciasto nr "D")
- III miejsce zajęła SERNIKOWA KURKA WIELKANOCNA (ciasto nr "M" ) wykonana przez Panią Marianne Grochowską z Dminina
- IV miejsce zajął MAZUREK, BABKA WIELKANOCNA (ciasto nr "A") wykonana przez Pania Danutę Deneko z Łukowa
- V miejsce zajął KRUCHY PLACEK KRÓLEWSKI (ciasto nr"P) wykonany przez Panią Emilie Szczygielską z Gołąbek.
W kategorii: POTRAWA WIELKANOCNA:
- I MIEJSCE zajął KURCZAK NA SŁODKO (potrawa nr "9") przygotowany przez Panią Benedyktę Kożuchowską ze Szczygłów Górnych
- II MIEJSCE otrzymał BARSZCZ CZERWONY NA ZAKWASIE (potrawa "nr 7) wykonany przez Pana Jerzego Dołęga z Gręzówki
- III miejsce otrzymały SZASZŁYKI Z PIERSI KURCZAKA (potrawa nr 10) przygotowane przez Panią Emilię Szczygielską z Gołabek
- IV MIEJSCE przypadł w udziale potawie BARSZCZ BIAŁY (potrawa nr 11) przygotowany przez Panią Janinę Mokicką z Łukowa
- V MIEJSCE otrzymała ROLADA SZPINAKOWO-ŁOSOSIOWA (potrawa nr "14"wykonana przez Panią Zofię Kudlik z Gołąbek.
Ostatnią częścią Jarmarku była część handlowa. Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia i kluby współpracujące z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz organizacje pozarządowe i instytucje z terenu miasta Łuków przygotowały pięknie udekorowane stoiska kulinarne oraz stoiska z wyrobami rękodzieła artystycznego. Wszystkie potrawy podawane na gorąco, a także babki, mazurki, sękacze, roladki, cukrowe koguciki i zajączki - podobnie jak barszczyk chrzanowy na wędzonce tradycyjnie rozdawany przez Gminny Ośrodek Kultury oraz kawa i herbata - zniknęły w mgnieniu oka.
Nie zabrakło jak zwykle wystawców spoza powiatu łukowskiego z tradycyjnymi wędlinami, korycińskimi serami, polskim miodem, drożdżowymi babami, mazurkami i innymi wypiekami cukierniczymi - łącznie ok. 50 stoisk. Na zakończenie jarmarku wszystkie zespoły wokalne zaśpiewały wspólnie piosenkę z repertuaru "Skaldów" pt."Wiosna"; a żółty zając rozdający cukierki grzecznym dzieciom oraz kwoka wysiadująca jaja i kurczęta oraz lecący nad miastem w tym czasie bocian właśnie to potwierdzili.
Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie składa serdeczne podziękowania Władzom Samorządowym, organizacjom, instytucjom, zespołom wokalnym, wystawcom, Pracownikom Miasta i Gminy Łuków oraz Wszystkim Uczestnikom Jarmarku za bardzo dobrą współpracę i pomoc w organizacji oraz za to, że byliście razem z nami.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi życzę obfitości Łask Bożych, samych radości w dobrym zdrowiu, wśród przyjaciół i najbliższych.
Wanda Szaniawska
dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowie