mapa strony   |
SmodCMS

 

Wieczór pamięci - GBP w Krynka

Dnia 22 maja w lokalu Biblioteki Publicznej w Krynce odbył się wieczór pamięci poświęcony mieszkańcom Krynki- ofiarom niemieckiego terroru w latach drugiej wojny światowej. Jednym z celów spotkania było ustalenie imiennej listy osób zamordowanych przez okupanta bezpośrednio we wsi, w obozach koncentracyjnych oraz wywiezionych na przymusowe roboty.
Materiały źródłowe przygotowane zostały przez Andrzeja i Danutę Soćko, prowadzących szczegółowe badania na ten temat. Zaproszonymi gośćmi byli mieszkańcy Krynki, uczestnicy tamtych wydarzeń, z których najstarsza -pani Helena Kulik liczy sobie już ponad 92 lata.
Podczas kilkugodzinnego spotkania odczytywano dane osobowe z list przygotowanych przez organizatorów, uzyskując od zebranych wiele cennych informacji na temat okoliczności aresztowania lub zamordowania tych osób. Dzięki temu spotkaniu udało się zweryfikować ostatecznie nie tylko listy pomordowanych mieszkańców wsi, ale ustalić również powojenne losy wielu mieszkańców Krynki, którzy przeżyli gehennę aresztowań i wywózki do obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opracowanie: Danuta Soćko

Opublikowano dnia: 2009-06-02 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
Ostatnio edytowane dnia: 2009-06-03
| Wróć do listy artykułów