mapa strony   |
SmodCMS

 

Wyprawa turystyczna do Kazimierza, Zakopanego, Krakowa i Wieliczki

Zapewne jak w każdej gminie, tak i w Gminie Łuków jest grupa twórców, artystów, społeczników i pasjonatów. Są to zwykle osoby, które nie wykonują zawodowo swojej twórczości artystycznej, nie żyją z niej, nie pozyskują dochodów. Wręcz przeciwnie: swój wolny, od pracy codziennej lub zawodowej czas, poświęcają działalności społecznej, która zawsze odbywa się kosztem własnego wypoczynku lub kosztem rodziny. Ci, ludowi artyści, twórcy i działacze spotykają się na zebraniach, wspólnie przygotowanych spotkaniach okolicznościowych, biorą udział w świątecznych jarmarkach, przygotowują prezentację swoich miejscowości na dożynkach, wymyślają własne lokalne potrawy kulinarne, biorą udział w konkursach tematycznych i okolicznościowych, wykonują stroiki świąteczne oraz wieńce dożynkowe.

Członkowie 2 zespołów wokalnych natomiast, odbywają cotygodniowe 2-3 godzinne próby wokalne, próby tańca, wyjeżdżają własnym transportem i na własny koszt na występy artystyczne, są dosłownie na każde niemal zawołanie na organizowanych przez GOK uroczystościach lokalnych. Biorą też udział w przeglądach artystycznych na wszystkich szczeblach, do wojewódzkich i międzynarodowych włącznie. Mają swoje sukcesy… Mowa tu także o dwóch zespołach wokalnych: „Jagódki” i „Zalesianki”, działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowie. Zespołach, które powstały 5 lat temu a swój początek wzięły od powstałych przed 5-cioma laty Kół Gospodyń Wiejskich i w 2013 Jubileuszowym Roku Kultury w Gminie Łuków zespoły wokalne obchodzą swój wspólny Jubileusz.

Kiedy nieco odpoczniemy po Festynie Sołeckim, planowanym dnia 2 czerwca w Łazach, dwa zespoły wokalne, „ Jagódki” i „Zalesianki” które wystąpią w „Powiatowym Festiwalu Piosenki Sołeckiej”, już trzy dni później tj. 5 - 8 czerwca 2013r wezmą udział w wyprawie turystycznej do Kazimierza Dolnego, Zakopanego, Krakowa i Wieliczki. Jest to dla nich szczególna nagroda za zaangażowanie, za pracę społeczną i za wzajemną miłą współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury, którego dyrektorem jest Pani Wanda Szaniawska.

Trasa naszej wyprawy wiedzie najpierw do najwyżej położonego miasta w Polsce, do zimowej stolicy Polski – Zakopanego. Miasta, które pod koniec poprzedniego stulecia stało się ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym (lub zamieszkanym) przez takie sławne postacie polskiej kultury jak: Henryk Sienkiewicz, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław, Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz i Stanisław Witkiewicz - który uznawany jest za ojca stylu zakopiańskiego. Wszystkie stałe punkty, takie jak: wjazd kolejką na Gubałówkę, na Kasprowy Wierch, skocznię narciarską - Wielką Krokiew, czy Tatrzański Park Narodowy oraz trasę turystyczną wśród najdalszych zakątków, zamierzamy oczywiście pokonać w całości, dlatego jest to dla nas swego rodzaju wyprawa turystyczna, do której przygotowywaliśmy się od ponad pół roku. Spływ Dunajcem do Szczawnicy – to atrakcje szczególne dla niektórych uczestników wyprawy. W Krakowie przypomnimy sobie obiekty widziane w młodości: zwiedzimy Wawel, wraz z Komnatami Królewskimi, Katedrą, Dzwonem i Grobami, Sukiennice, Katedrę NMP na Rynku Głównym, z ołtarzem Wita Stwosza, Smoczą Jamę, Collegium Maius, odwiedzimy Piwnicę Pod Baranami i Jamę Michalika, a wieczorem obejrzymy spektakl w Teatrze im. J. Słowackiego „Tango Piazolli”. W drodze powrotnej do domu pomodlimy się w Kaplicy św. Kingi - w Kopalni Soli „Wieliczka”.

Przerwą w długiej podróży będzie spacer nad Wisłą i wspólne zdjęcie przy słynnej Studni, z której koniecznie trzeba napić się wody, aby wrócić kiedyś do Kazimierza Dolnego, który wabi turystów artystyczną atmosferą, spokojem i malowniczymi widokami.

W domowe pielesze, do stęsknionych rodzin, powrócimy dn. 8 czerwca przed godz. 22:00.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2013-05-22 przez: * webadmin * w kategoriach: GOK
| Wróć do listy artykułów