Promocja książki pt. „Przywrócona pamięć”
Ryszard Grafik jest znanym i cenionym w Łukowie regionalistą i pasjonatem historii. Jest również wielkim społecznikiem i członkiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz zachowania szlachetnych wartości patriotycznych i religijnych oraz pamięci o ludziach, którzy zapisali piękną kartę w walce o wolność Ojczyzny. Jednym z takich stowarzyszeń jest Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. To jemu poświęcił pan Grafik ostatnią swoją książkę. Nosi ona tytuł „Przywrócona pamięć. Działalność Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Łukowie w latach 1989 – 2012 w zapisie kronikarskim”. Autor przyznaje, że od dawna przygotowywał się do jej napisania. Jak sam mówi: „Zamiar opisania działalności Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Łukowie powstawał od momentu, kiedy powierzono mi prowadzenie kroniki Koła. Zdawałem sobie sprawę, że dany czas jest ograniczony, a zaniedbania w upamiętnianiu ludzi i miejsc były ogromne. Gdzie tylko mogłem uczestniczyłem i to aktywnie w uroczystościach organizowanych przez nasze Koło, jak i uroczystościach, na które byliśmy zapraszani przez inne Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uczestniczyłem także w uroczystościach religijno – patriotycznych z okazji rocznic i świąt państwowych. Przebieg tych uroczystości opisywałem oraz wykonywałem zdjęcia.”
W ten sposób powstał materiał, który posłużył do napisania książki. Oprócz informacji dotyczących działalności Koła, publikacja zawiera relację z działań wojennych na terenie Łukowa i Ziemi Łukowskiej w 1939 roku, opis życia mieszkańców podczas okupacji niemieckiej, wyzwolenia Łukowa i powiatu łukowskiego w 1944 roku, a także relację z okresu po wyzwoleniu. Bardzo cennym elementem książki jest też opis działania obozu partyzanckiego w Jacie, przygotowany na podstawie wspomnień porucznika Władysława Kamoli ps. Dysk. W publikacji nie zabrakło również nawiązania do wydarzeń innych Kół Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łuków i Środowiska Warszawskiego 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Warszawie.
Uroczysta promocja książki odbyła się w dniu 21 maja br. w Muzeum Regionalnym w Łukowie. Przybyli na nią kombatanci – członkowie ŚZŻAK Koło Łuków wraz z prezesem – Stanisławem Osypińskim i skarbnikiem – Janem Dębskim, senator RP – Stanisław Gogacz, Radny Województwa Lubelskiego – Krzysztof Głuchowski, przedstawiciele władz powiatowych i gmin powiatu łukowskiego i siedleckiego, Nadleśnictwa Łuków, a także przedstawiciele wielu łukowskich firm i instytucji, które wsparły finansowo wydanie książki. Obecni byli również przedstawiciele szkoły w Zagoździu, która nosi imię ojca autora – Stanisława Grafika, żołnierza AK. Brakowało tylko...samego autora, który z powodów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w tak ważnym dla siebie wydarzeniu. Mimo to, autor przygotował wystąpienie na tę uroczystość, które odczytał Robert Wysokiński. Przedstawił w nim, w jaki sposób doszło do powstania publikacji oraz podkreślił, jak ważna jest w dzisiejszych czasach pamięć o etosie Armii Krajowej i o czynie zbrojnym, który doprowadził do wyzwolenia Ojczyzny. Goście zabierający głos, wśród których był Senator RP – Stanisław Gogacz, Przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego – Władysław Karaś oraz Wójt Gminy Łuków – Mariusz Osiak, dziękowali autorowi za cenną publikację, podkreślając jednocześnie konieczność przekazywania, zwłaszcza młodemu pokoleniu, prawdy historycznej o bohaterach walczących za wolną Ojczyznę, do których niewątpliwie należą żołnierze AK.
Pięknym dopełnieniem uroczystości były występy uczniów Gimnazjum Nr 2 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Łukowie którzy wykonali wiązankę pieśni patriotycznych oraz Andrzeja Wojtusia – wirtuoza harmonijki ustnej.
Autorem poniższych fotografi jest Pan Paweł Przeździak oraz Pan Wojciech Ostrowski.
Fotografie Pawła Przeździaka
Poniżej fotografie autorem, których jest Pan Wojciech Ostrowski
| Wróć do listy artykułów