mapa strony   |
SmodCMS

 

"Dminiacy" na wycieczce - Powsin, Dawidy i Żabieniec

Koło Gospodyń Wiejskich - Dminiacy - na czele z przewodniczącą Panią Elżbietą Zalewską
we współpracy z Filią Gminnej Biblioteką Publicznej zs. w Dmininie zorganizowały w dniu 30 maja 2009 roku jednodniowa wycieczkę. Wczesnym rankiem, pomimo nieba zasnutego chmurami , 40 osób wyjechało z Dminina do Powsina. Dobre nastroje i humory, które towarzyszyły wszystkim uczestnikom wycieczki oraz wspólne śpiewanie rozwiały chmury i wkrótce zaświeciło słońce.
Celem wycieczki było poznawanie roślin, zwiedzanie ogrodu botanicznego, zakupienie roślin ozdobnych, odpowiednich do potrzeb i warunków ogrodu oraz integracja mieszkańców i członków KGW .
Wycieczka z przewodnikiem – Panią Teresą Wypych, była kontynuacją kursu urządzania ogrodów, który organizował Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie - wczesną wiosną.

Gmina Łuków - grafika

Kolorowe aleje kwiatowe przemierzaliśmy ze spacerową prędkością, podziwiając urok różnokolorowych lilii, różaneczników, żółtych wilczomleczy, kaczeńców oraz pragnię syberyjską i różnokolorowe floksy.

Gmina Łuków - grafika

W innej części ogrodu pachniały magnolie, złocienie, storczyki i piwonie. Żółte smagliczki, szczególnie pięknie wyglądające na murkach, fioletowo kwitnące żagwiny, białe ubiorki kusiły do zerwania. W innych miejscach ogrodu bylinowego obejrzeliśmy różowo i żółto kwitnące begonie i różnokolorowe fiołki.

Gmina Łuków - grafika

Zwiedzanie ogrodu o powierzchni 3,5 ha, w otoczeniu pachnących ziół i kwiatów było prawdziwą przyjemnością, szczególnie po 3-godzinnym siedzeniu w autokarze.

Gmina Łuków - grafika

Wysokie i niespotykane gatunki jodeł zachwycały wszystkich zwiedzających swoją dostojnością, urokiem kolorowych szyszek i zapachem żywicy.

Ogród został założony w 1676 roku jako ogród przypałacowy. Założycielem ogrodu był Zbigniew Gertych ( 1922-2008), polityk, ekonomista, agrotechnik, członek PAN . W roku 1990 ogród został przeznaczony do zwiedzania.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Niespotykane gatunki świerków , swoją niezwyczajną długością gałęzi przypominały księżycowy krajobraz. 

Gmina Łuków - grafika

Najbardziej jednak zachwycały rododendrony. Niewątpliwie kwitnienie azalii i różaneczników
jest jedną z największych atrakcji w ogrodzie i koniecznie wymaga obejrzenia.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Świerki „konika” mają tu wysokość ok. 3 m

Gmina Łuków - grafika

Zakupy roślin ozdobnych oraz ognisko z kiełbaskami zakończyło udaną wycieczkę.

Opublikowano dnia: 2009-06-03 przez: * webadmin * w kategoriach: GOK
Ostatnio edytowane dnia: 2009-06-03
| Wróć do listy artykułów