mapa strony   |
SmodCMS

 

Uroczystości dożynkowe - Krynka 25 sierpnia 2013 r.

Uroczystości dożynkowe, które odbyły się w dniu 25 sierpnia 2013r w Krynce przebiegły zgodnie z planem. Najpierw odbyła się msza św. w kościele pw. Jana Chrzciciela w Krynce w intencji rolników oraz poświecenie wieńców dożynkowych.

Duże zaangażowanie, dobra wola pomocy oraz chęci organizacji pozarządowych, instytucji, duży udział firm, sponsorów, rad sołeckich oraz mieszkańców niewątpliwie przyczyniły się do uatrakcyjnienia uroczystości, albowiem, zarówno idący w korowodzie i asyście orkiestry dętej i konnej straży, korowód wieńców dożynkowych, jak również stoiska wystawców, sponsorów oraz kotyliony dożynkowe przygotowane przez Panią Danutę Soćko – kierownika Filii GBP w Krynce, a przede wszystkim udział tak wielkiej ilości uczestników – naszych Gości, nadawały imprezie dożynek gminnych niezwykle uroczystego charakteru.

Do uatrakcyjnienia dożynek przyczyniły się również stoiska promocyjne kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, klubów i sołectw z gminy, które zaprezentowały najciekawsze dziedziny życia lokalnej społeczności wiejskiej, zajęcia, zainteresowania i pasje mieszkańców. Tradycyjnie, jak co roku starostowie dożynek wybrani spośród mieszkańców miejscowości, w której odbywają się dożynki gminne – w tym roku pp. Bożena i Henryk Wereszczyńscy z Krynki, przekazali chleb dożynkowy wójtowi gminy, jako symbol dostatku, urodzaju oraz sympatii od wszystkich mieszkańców, z prośbą o sprawiedliwy jego podział. Wójt Gminy – Pan Mariusz Osiak wraz z Przewodniczącym Rady Gminy – Panem Tadeuszem Federczykiem przyjęli chleb i podzielili nim rolników i zaproszonych gości, składając najlepsze życzenia zdrowia i pomyślności.

W związku z ogłoszonym na początku lata konkursem wieńców dożynkowych przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie, dyrektor - Pani Wanda Szaniawska, powołała komisję do oceny wieńców dożynkowych, w następującym składzie: Szczepan Pawluczuk – Proboszcz Parafii pw. Jana Chrzciciela w Krynce, Mariusz Osiak – Wójt Gminy Łuków, Tadeusz Federczyk – Przewodniczący Rady Gminy, Wojciech Szczygieł – Przewodniczący Komisji Kultury przy Radzie Gminy oraz Mariusz Tarkawian – plastyk.

Komisja ds. oceny wieńców dożynkowych po długich naradach, odczytała protokół, w którym stwierdziła, że w konkursie wzięło udział 14 wieńców oraz 16 stoisk promocyjnych. W związku z trudnością wyłonienia pierwszych miejsc, ponieważ każdy z nich był wyjątkowy i godny uwagi, komisja przyznała wszystkim wieńcom I miejsca i nagrody rzeczowe w następującej wysokości: • za wykonanie wieńca dożynkowego i przygotowanie stoiska promującego wieś – nagrodę w wysokości 400,- zł. otrzymują organizacje z następujących miejscowości: KGW Niezapominajki z Dminina, KGW Gołąbeczki z Gołąbek, KGW Kumpele z Gręzówki, Sołectwo Jeziory i Kownatki, organizacje z Krynki, Sołectwo Łazy i Role, organizacje z Ryżek, KGW Szczygły Górne, Stowarzyszenie KGW Wólka Świątkowa, KGW Zalesianki z Zalesia. • za przygotowanie wieńca (bez stoiska) – nagroda rzeczowa w wysokości 300,- zł - dla sołectwa z Dąbia i dla Stowarzyszenia Inicjatyw Wiejskich z Wagramu. • za przygotowanie samego stoiska – nagroda rzeczowa w wysokości 150,- zł. – dla KGW Szczygły Dolne, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Zdżary – Żdżarzanie.

Wśród honorowych gości swoją obecnością zaszczycili nas władze samorządowe. Głos zabrali: Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego – Pan Krzysztof Głuchowski oraz Starosta Łukowski – Pan Janusz Kozioł, który w swojej wypowiedzi docenił rolniczy trud i obfite zbiory, podziękował rolnikom za to, co udało im się z pól zebrać pomimo niesprzyjających warunków pogodowych w bieżącym roku, następnie złożył życzenia pomyślności zarówno rolnikom, jak również wszystkim uczestnikom uroczystości. Senator RP Pan Stanisław Gogacz, przysłał list okolicznościowy, który odczytał jego asystent Pan Ryszard Szczygieł.

Dożynki są świętem przede wszystkim rolników. Z tej okazji Wójt i Przewodniczący Rady Gminy wręczyli drobne upominki oraz złożyli podziękowania i gratulacje 36 wyróżniającym się rolnikom, wyłonionym spośród lokalnej społeczności wiejskiej z terenu naszej gminy.

Cz. II uroczystości dożynkowej – tj. część artystyczna, rozpoczęła się tańcem narodowym polonez, na murawie boiska sportowego, w otoczeniu prawie 50-ciu stoisk , m.in. stoiska Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, stoisk twórców rękodzieła artystycznego, rzeźbiarzy, malarzy, sklepikarzy, kramarzy, miodów, stoisk kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i klubów, zjeżdżalni oraz innych stoisk wystawców; w wykonaniu wszystkich zespołów tanecznych, zespołów wokalnych oraz uczestników uroczystości dożynkowej. Poloneza poprowadzili starostowie dożynek - PP. Bożena i Henryk Wereszczyńscy oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowie – Pani Wanda Szaniawska z Panem Jerzym Nowickim – z jednym ze sponsorów: „Katowicki Holding Węglowy – FH. A. Nowicka”.

Natomiast na scenie, po zakończonym tańcu i gromkich brawach, zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół w Krynce w tańcach współczesnych oraz młodzieżowe zespoły taneczne: „Leszczynki” z gminy Trzebieszów, Wesołe Nutki” z gminy Stanin, „Wiśniewiacy” z gminy Wiśniew, „Caro Dance” z Siedlec, zespół wokalny „Jagódki i „Zalesianki” z gminy Łuków oraz 13–osobowy zespół „Kwieciste Gwiazdy” z Ukrainy, które z racji sympatii i w prezencie dla Gminy Łuków (nieodpłatnie), wystąpił w 13-tu różnorodnych tańcach, ( w każdym tańcu w innym kostiumie), począwszy od tańców narodowych, poprzez tańce z elementami rock-opery, do tańców z elementami baletu włącznie. 40 – minutowy repertuar zespołu „Kwieciste Gwiazdy” z Ukrainy był prezentowany po raz pierwszy w naszej gminie, zapewne dlatego szczególnie wzruszył widzów i przyciągnął przed scenę tłumy publiczności, nie pozwalające artystom zejść ze sceny.

Zespoły taneczne zostały obdarowane przez organizatora wielkimi koszami słodyczy, talonami obiadowymi oraz podziękowaniami w formie dyplomu pamiątkowego za udział w IV dożynkach w „ Jubileuszowym Roku Kultury w Gminie Łuków”. Od godz. 18:00 rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Spectrum Live” z Siedlec, która trwała do godz. 22:00 pod czujnym okiem Agencji Ochrony „Cerber”.

W ocenie uczestników i organizatora, była to największa pod względem liczby uczestników i wystawców impreza w Gminie Łuków. Z całą pewnością, powodzeniu imprezy towarzyszyła wymarzona pogoda: bez deszczu i uciążliwych upałów, słoneczna pogoda, ze średnią temperatury 25 stopni C oraz wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób wsparli Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie.

Pięknie dziękuję wszystkim mieszkańcom wsi Krynka, a szczególnie pp. Wereszczyńskim, Panom Radnym, członkom OSP i LZS, Radzie Sołeckiej, Filii Biblioteki Gminnej, Księdzu Proboszczowi, Akcji Katolickiej, organizacjom pozarządowym z terenu Gminy Łuków, Radom Sołeckim, pracownikom UG, brygadzie remontowej, zespołom wokalnym, zespołom tanecznym, wystawcom, naszym sponsorom, mediom i wszystkim osobom, które przyczyniły się do naszego wspólnego sukcesu. Wielkie dzięki !

Opracowanie: Wanda Szaniawska – dyrektor GOK

Dożynki Gminne 2013 r.

Fotorelacja - kliknij zdjęcie powyżej

Opublikowano dnia: 2013-08-30 przez: * webadmin * w kategoriach: GOK
Ostatnio edytowane dnia: 2013-08-30
| Wróć do listy artykułów