mapa strony   |
SmodCMS

 

Lekcja historii - ZS Gołąbki

W historii każdego państwa są momenty wzniosłe, napawające dumą, do których przedstawiciele tego narodu wracają pamięcią. Taką niewątpliwie datą jest dzień 11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność. Spełniły się marzenia wielu pokoleń Polaków. Mimo prześladowań ze strony zaborców, naród polski wytrwał, zachował swój język ojczysty, obyczaje, religię. Polakom udało się - Polska wróciła na mapę Europy.

Na pamiątkę tych wydarzeń w Zespole Szkół w Gołąbkach odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany z okazji 95. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W nastroju powagi i zadumy zebrani obejrzeli scenkę pt. „Lekcja historii”. Montaż słowno-muzyczny przedstawił drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Część słowna przeplatana była pieśniami patriotycznymi przygotowanymi pod kierunkiem pani Bożeny Wędroch. Odświętny nastrój podkreśliła też piękna i odpowiednio dobrana dekoracja.

Po uroczystym apelu odbył się konkurs historyczny ogłoszony przez p. Małgorzatę Wiącek. Polegał on na przedstawieniu, przez poszczególne klasy, wybranej z historii najnowszej postaci historycznej. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością, wcielając się w postacie historyczne. Doskonale dobrane kostiumy oraz rekwizyty pozwoliły wszystkim przenieść się w czasie i odtworzyć fragmenty minionej rzeczywistości. Jury oceniało prezentacje uczniów i w wyniku burzliwych obrad przyznało: miejsce I klasie II a gimnazjum za prezentację postaci Stefana Starzyńskiego. Klasa III gimnazjum zajęła miejsce II za postać Józefa Piłsudskiego oraz klasa V szkoły podstawowej została wyróżniona za prezentację sądu nad królem Stanisławem Augustem Poniatowskim.

Uroczystość przygotowana pod kierunkiem p. Ewy Osiak i p. Elżbiety Goławskiej przypomniała społeczności szkolnej o ważnym wydarzeniu z historii Polski.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opracowanie: M. Chołost, E. Goławska

Opublikowano dnia: 2013-11-14 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów