mapa strony   |
SmodCMS

 

VI Jarmark Bożonarodzeniowy

Boże Narodzenie – w tradycji chrześcijańskie to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Święto niosące miłość, dobro, pokój, pojednanie… Jednocześnie święto radosne, rodzinne i pełne nadziei.

W tę magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadził mieszkańców Gminy Łuków i Miasta Łuków Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym roku odbył się już po raz szósty. Tradycyjnie, na Placu Wolności i Solidarności w Łukowie wystawcy z Gminy Łuków, Miasta Łuków oraz innych miejscowości, ustawili stoiska oferując uczestnikom Jarmarku potrawy świąteczne, ozdoby bożonarodzeniowe, wyroby rękodzielnicze, miody, jemiołę. Wśród wystawców najliczniejszą grupę stanowiły koła gospodyń wiejskich działające w Gminie Łuków: „Niezapominajki” z Dminina, „Kumpele” z Gręzówki, „Zalesianki” z Zalesia, „Gołaszynianki” z Gołaszyna, KGW z Gołąbek, KGW ze Żdżar, KGW z Turzych Rogów. Poza nimi stoiska przygotowały również: Klub Młodzieży Wcześnie Urodzonej ze Szczygłów Górnych, Sołectwo Karwacz, Stowarzyszenie Artystów i Twórców Gminy Łuków, zespoły szkół z Gołaszyna i ze Świdrów. Nie zabrakło również wystawców z Łukowa. Byli to: Łukowskie Stowarzyszenie Wspierania Osób z Autyzmem i ich Rodzin „Labirynt”, Zespół Placówek w Łukowie, Przedszkole Niepubliczne Sióstr Nazaretanek, Warsztat Terapii Zajęciowej, Galeria „Ramka”.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęło odczytanie ewangelii według św. Łukasza, która mówi o narodzeniu Pańskim. Po niej Wójt Gminy Łuków – Mariusz Osiak i Burmistrz Miasta Łuków złożyli życzenia mieszkańcom Gminy Łuków, Miasta Łuków oraz przybyłym gościom i podzielili opłatek pomiędzy uczestników Jarmarku.

Z koncertami kolęd wystąpili: uczniowie Zespołu Szkół w Gołaszynie, istniejący od kilku lat w Gminie Łuków Zespół „Zalesianki” z Zalesia oraz założone w sierpniu tego roku zespoły „Kumpele” z Gręzówki i JMJ z Ról. Na Jarmarku Bożonarodzeniowym nie mogło także zabraknąć Mikołaja z upominkami dla najmłodszych gości.

Ważnym elementem każdego Jarmarku Bożonarodzeniowego jest rozstrzygnięcie bożonarodzeniowego konkursu kulinarnego. Tegoroczny konkurs miał formułę otwartą, każdy mógł zgłosić produkt w dwóch kategoriach: potrawa świąteczna i wypiek świąteczny. Organizatorzy otrzymali 12 zgłoszeń w kategorii potrawa świąteczna i 11 zgłoszeń w kategorii wypiek świąteczny. Komisja konkursowa w ocenie brała pod uwagę zarówno walory smakowe, jak również estetykę wykonania i zachowanie tradycji bożonarodzeniowej. Wyłoniła po pięciu laureatów w każdej kategorii. Są nimi, w kategorii potrawa świąteczna: KGW i Zespół „Zalesianki” z Zalesia za potrawę zwaną zawijańcem bożonarodzeniowym, KGW „Kumpele” z Gręzówki za kapustę wigilijną, pani Ewa Kobojek z Gręzówki za pierogi wigilijne, KGW z Gołąbek za rybę w ananasach i pani Anna Jakubowska z Łukowa za rybę w sosie słodko – kwaśnym. Laureatami w kategorii wypiek świąteczny zostali: Zespół Szkół w Gołaszynie za ciasto „jeż”, KGW i Zespół „Zalesianki” za tort „choinka”, pani Maria Dołęga z Gręzówki za makowiec, KGW z Gołąbek za sernik bożonarodzeniowy i pani Anna Jakubowska za makowiec z bakaliami. Nagrodami były talony nagrody rzeczowej w postaci sprzętu AGD o wartości 300 zł.

Organizatorami VI Jarmarku Bożonarodzeniowego byli Gmina Łuków i Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie. Kolejny jarmark – wielkanocny, odbędzie się już w kwietniu.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2013-12-23 przez: * webadmin * w kategoriach: GOK, Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2013-12-24
| Wróć do listy artykułów