mapa strony   |
SmodCMS

 

All together - tydzień gier i zabaw z comeniusem - ZS Czerśl

Od września 2013 roku Zespół Szkół w Czerśli współpracuje z europejskimi placówkami edukacyjnymi z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji i Grecji w ramach realizacji wspólnego projektu pod tytułem „Playground toys”. Przedsięwzięcie wspierane jest finansowo przez europejski Program Comenius, który promuje rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości. Jest to możliwe dzięki mobilnościom, które obejmują wymianę uczniów i kadry. Szkolnym koordynatorem projektu jest nauczycielka języka angielskiego pani Aneta Połeć.

Celem projektu jest zainteresowanie dzieci z różnych stron Europy grami i zabawami na świeżym powietrzu.

Wizyta 30 gości - nauczycieli i uczniów z partnerskich szkół rozpoczęła się 2 czerwca i trwała 5 dni.

3 i 4 czerwca uczniowie Zespołu Szkół w Czerśli wraz z paniami Anetą Połeć i Natalią Łukasik zaprosili przybyłych gości na wycieczkę do Krakowa i Wieliczki.

Urok Starego Miasta, Wawel, dźwięki hejnału z wieży mariackiej, niezwykła okazałość kopalni soli "Wieliczka", skrzydlate kolosy w Muzeum Lotnictwa zachwyciły wszystkich.

5 czerwca uczniowie i nauczyciele z Grecji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Turcji gościli już w naszej szkole. Była okazja do wspólnego świętowania Dnia Dziecka, Dnia Mamy i Dnia Taty - odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem "ALL TOGETHER"- WSZYSCY RAZEM. Rozpoczął się on od części artystycznej, podczas której oficjalnie powitani zostali wszyscy goście z zagranicy, rodzice, pan wójt Mariusz Osiak wraz z przedstawicielami Gminy Łuków, sołtysi wsi Ryżki i Czerśli, sponsorzy, pani Dyrektor Zespołu Szkół w Zalesiu.

Gospodarze imprezy nie zapomnieli o staropolskim zwyczaju witania przybyłych chlebem i solą. Uczniowie przedstawili najważniejsze wydarzenia z historii Polski, jak również przygotowali taneczno - muzyczne niespodzianki dla każdego kraju partnerskiego z projektu Comenius. Na zakończenie części artystycznej pani Dyrektor Dorota Goławska wręczyła przyjaciołom szkoły - DOBRYM ANIOŁOM podziękowanie. Otrzymali go : Kazimierz Jakubiak, Halina Bogusz i firma Nipplex, Waldemar Szczygielski, Marzena Domańska, Władysław Maszczak, Tomasz Pawlak, Andrzej Bancerz- Aviva, Marek Domański - Foto-Video. Dzięki nim ten dzień na części oficjalnej się nie zakończył i wszyscy przenieśli się na plac szkolny, gdzie czekało wiele atrakcji - dmuchane zjeżdżalnie, koniki, wata, popcorn, grille, pan Pikuś, a goście mogli również skosztować specjałów kuchni polskiej przygotowanych przez rodziców. Rada Rodziców zapewniła oprawę muzyczną imprezy, zaś nauczyciele i dzieci zaprezentowali polskie zabawy, które towarzyszą dzieciom na co dzień na podwórku i w szkole. Do zabaw chętnie włączyli się również goście i rodzice.

6 czerwca nauczyciele i uczniowie z partnerskich szkół mogli z bliska przyjrzeć się jak funkcjonuje polska szkoła. Dzień ten wszyscy rozpoczęli od lekcji muzyki, którą poprowadził zaprzyjaźniony ze szkołą zespół LIMBOS. Goście odwiedzali poszczególne sale lekcyjne, których dekoracje wprowadzały w klimat poszczególnych państw , jak również uczestniczyli w zajęciach. Mieli też okazję zobaczyć w jakie gry i zabawy bawią się polskie przedszkolaki, gdyż tego dnia na terenie szkoły odbywała się SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW.

Piątkowe popołudnie goście spędzili w Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji”, gdzie poddawali się doświadczeniom zaprzeczającym ludzkim zmysłom, ale też swobodnej zabawie na łonie natury.

Realizacja projektu pozwoliła złamać wszelkie bariery językowe , wszystkich połączył śmiech , radość i bycie razem. Wszyscy mogli poczuć co oznacza główne motto Unii Europejskiej: „Zjednoczeni w różnorodności”.

Z Polski wyjechała grupa 30 osób z bagażem miłych doświadczeń, zachwycona zielonością i różnorodnością naszego kraju, otwartością, pogodą ducha i zorganizowaniem Polaków, funkcjonowaniem i wyglądem małej, wiejskiej szkoły. Na pewno w swoich państwach, szkołach, domach złamią stereotypy na temat kraju nad Wisłą i jego mieszkańców.

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Opublikowano dnia: 2014-06-17 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów