mapa strony   |
SmodCMS

 

Dożynki w Gminie Łuków

W tym roku Dożynki w Gminie Łuków odbyły się w niedzielę 31 sierpnia i były to już piąte Dożynki Gminne. Gospodarzami ich były dwie miejscowości Sięciaszka Pierwsza i Zalesie.

Tradycyjnie rozpoczęła je polowa msza św. dziękczynna za tegoroczne plony, po niej korowód dożynkowy udał się na boisko LZS, gdzie odbyła się kolejna część uroczystości. Pierwszym jej elementem była prezentacja wieńców i miejscowości, które je przygotowały. W tym roku na Dożynki zostało zgłoszonych 19 wieńców z 18 miejscowości Gminy Łuków. Wszystkie one wzięły udział w konkursie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie. Zwyciężył wieniec sołectwa Krynka, drugie miejsce zajął wieniec z Gołąbek, wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Gołąbeczki”, trzecie – wieniec wykonany przez Klub Młodych Duchem z Sięciaszki Pierwszej.

W dalszej kolejności nastąpił obrzęd dożynkowy polegający na przekazaniu przez starostów Dożynek – panią Marię Smyk i pana Jarosława Krasnodębskiego chleba władzom gminy – Przewodniczącemu Rady Gminy – panu Tadeuszowi Federczykowi i Wójtowi Gminy – panu Mariuszowi Osiakowi oraz na podzieleniu chleba pomiędzy mieszkańców. W międzyczasie miejscowy Zespół „Zalesianki” wykonał piosenki o tematyce dożynkowej. Po nim Przewodniczący i Wójt uroczyście otworzyli Piąte Dożynki Gminne, podziękowali wszystkim rolnikom za ich pracę oraz złożyli życzenia. W imieniu Rady Gminy Łuków, pracowników Urzędu Gminy, mieszkańców Gminy oraz własnym chcę z całego serca podziękować Wam Drodzy Rolnicy za Wasz trud, ciężką codzienną pracę na rzecz rozwoju naszej małej ojczyny – Gminy Łuków i wielkiej ojczyzny – Polski – tymi słowami zwrócił się Wójt do rolników w dniu ich święta. To Państwa praca, często niedoceniana, zapewnia samowystarczalność żywnościową Polski. Wszyscy Państwo z wielkim oddaniem i sercem uprawiają tę naszą ojczystą polską ziemię licząc na to, że Państwa praca będzie doceniona, da Państwu wiele zadowolenia i godziwe, spokojne życie. Wszyscy wiemy jednak, że tak nie jest. Brak stabilności cen płodów rolnych, ciągła niepewność, czy praca w rolnictwie zapewni wystarczające środki finansowe – to problemy, z którymi muszą się Państwo mierzyć każdego dnia – kontynuował Wójt. Życzę, żeby nie musieli Państwo zadawać sobie więcej takich pytań, żeby spokojnie mogli Państwo rozwijać swoje gospodarstwa rolne i cieszyć się z wykonywanej pracy, która zapewni Państwu godne życie – takie życzenia złożył Wójt rolnikom Gminy Łuków.

Serdeczne słowa do rolników skierowali także Radny Sejmiku Wojewódzkiego – pan Krzysztof Głuchowski, Starosta Łukowski – pan Janusz Kozioł i Burmistrz Miasta Łuków – pan Dariusz Szustek. Listy z okazji Dożynek w Gminie Łuków wystosowali także Marszałek Województwa Lubelskiego – pan Sławomir Sosnowski i Wojewoda Lubelski – pan Wojciech Wilk.

Tradycją dożynkową jest już także uroczyste uhonorowanie zasłużonych rolników. Pisma okolicznościowe oraz upominki wręczyli rolnikom ze wszystkich 36 sołectw Gminy Łuków Przewodniczący Rady Gminy, Wójt oraz przedstawiciele firmy MEGA – sponsora upominków. Tę część uroczystości zakończył pokaz maszyn i urządzeń rolniczych przygotowany przez firmę MEGA.

Część artystyczną Dożynek rozpoczął występ dziecięcego zespołu tańca ludowego Gminy Łuków. W programie wystąpiły również zespoły „Niezapominajki” z Dminina, „Jagódki” ze Żdżar, „Kumpele” z Gręzówki, „Mroczkowiacy” z Jeleńca, „Melodia” z Domaszewnicy, „Świderzanki” ze Świderek, a także kabaret młodzieżowy LookOff, muzyczna młodzież Gminy Łuków, folk soliści Jerzy Sadło i Henryk Wysocki, duet gitarowy Leszek i Jarek. Poza tym, odbył się pokaz zumby w wykonaniu studia tanecznego Bunga Dance. Dożynki zakończyła dyskoteka z zespołem Spectrum Live i DJ Valdee.

Goście przybyli na Dożynki mogli korzystać z wielu atrakcji wśród których były stoiska sołectw, kół gospodyń wiejskich, Nadleśnictwa Łuków, Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łukowie, Stowarzyszenia Artystów i Twórców Gminy Łuków, Gminnej Biblioteki Publicznej oraz wielu firm. Dla najmłodszych zostały przygotowane dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, stoiska z zabawkami, lodami, watą cukrową i wiele innych atrakcji.

Organizatorami Dożynek, poza wspomnianymi sołectwami – Sięciaszką Pierwszą i Zalesiem, były Gmina Łuków, Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie i Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie. Wsparcia w organizacji Dożynek udzieliły następujące firmy i instytucje: Mega – zajmująca się sprzedażą maszyn i artykułów rolniczych, Juwi Energia Odnawialna, Łuksja – producent eleganckiej odzieży damskiej, MEL-KAN – firma działająca w branży wodno - kanalizacyjnej, Bank Spółdzielczy w Łukowie, Zakład Robót Drogowych i Budowlanych MARKOP, Bank BGŻ Oddział Łuków, zakład piekarniczo – cukierniczy Karol Dybciak, CONCORDIA Ubezpieczenia, Centrum Medyczno – Diagnostyczne Przychodnia Zdrowia w Aleksandrowie.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2014-09-01 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2014-09-02
| Wróć do listy artykułów