mapa strony   |
SmodCMS

 

Znają się na finansach - GBP Dąbie

20 mieszkańców Dąbia wie już, jak zarządzać domowymi finansami i jak założyć elektroniczne konto w banku. To efekt kursu, który ukończyli w Gminnej Bibliotece w Łukowie Filia w Dąbiu.

Kurs był skierowany do osób po 50. roku życia. Składał się z pięciu spotkań, podczas których uczestnicy odkrywali tajniki wiedzy ekonomicznej pod kierunkiem bibliotekarzy, przygotowanych do przeprowadzenia kursu podczas szkoleń. Dowiedzieli się, między innymi jak racjonalnie planować wydatki, w jaki sposób bezpiecznie robić zakupy przez Internet, jak posługiwać się e-kontem i na co zwrócić uwagę biorąc kredyt lub decydując się na założenie lokaty.

Krystyna Markowska, uczestnik kursu: Teraz już nie musze prosić syna by opłacił mi rachunki z konta internetowego. Potrafię porównać konta bankowe i wybrać najbardziej korzystne dla mnie. Wiem co powinna zawierać umowa ubezpieczenia domu i nie dam się naciągnąć na kredyt z wysokim oprocentowaniem.

Biblioteka zrealizowała szkolenie dzięki udziałowi w trzeciej edycji projektu „O finansach w bibliotece”, prowadzonej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt był realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Zakwalifikowała się do niej jako jedna ze 113 placówek z małych miejscowości z całej Polski.

Magdalena Sadło, pracownik biblioteki: Jestem zadowolona, że udało nam się zrealizować projekt w naszej placówce. Bardzo miło wspominam ten czas, podczas którego mieszkańcy Dąbia mogli bliżej zapoznać się z tematyką finansową ale który był także promocją dla naszej biblioteki. Myślę, że uczestnicy kursu nabyli wiele potrzebnych umiejętności i nie będą już się bali robienia zakupów przez Internet czy też płacenia kartą w sklepie.

Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski („Postawy i zachowania finansowe osób powyżej 55. roku życia z uwzględnieniem płatności bezgotówkowych”, NBP, 2012), tylko co czwarty mieszkaniec Polski powyżej 55. roku życia korzysta z bankowości elektronicznej, a jedynie 17% osób z tej grupy wiekowej płaci przez Internet rachunki.

Dodatkowe informacje:

Henryka Sadło bibliotekadabie@interia.pl tel 25-640-59-59

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Opublikowano dnia: 2014-09-02 przez: * webadmin * w kategoriach: Biblioteki
| Wróć do listy artykułów