mapa strony   |
SmodCMS

 

Wernisaż wystawy "Rzeźba i malarstwo na szkle" - Rozalia i Józef Szypuła

Gmina Łuków

Józef i Rozalia Szypuła, małżeństwo twórców sztuki ludowej. Rzeźby artysty dotykają tematyki ludowej, sakralnej, ludowej demonologii, a także kultury żydowskiej. Rozalia Szypuła wykonuje obrazy malowane na szkle. Współpracowała z czechowicką Cepelią, wystawiała swoje prace w trakcie Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Ilustruje książki, prowadzi kółko malarskie. W swoich malowidłach przedstawia różnorodną tematykę: biblijną, folklorystyczną, historyczną, legend i przedstawiającą naturę. Józef Szypuła wraz z żoną Rozalią zostali uhonorowani w 2005 roku prestiżową w dziedzinie sztuki ludowej Nagrodą im. Oskara Kolberga.

W 2009r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Józefowi odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", został również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonał prace rzeźbiarskie pt."Barwny i urozmaicony Śląsk Cieszyński", będące przedstawieniem roku obrzędowego na Śląsku Cieszyńskim.

Prace artystów znajdują się w zbiorach: Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum w Bielsku-Białej, Muzeum w Żywcu, Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie oraz w Muzeum Polskim w Rapperswilu (kolekcja rzeźb Józefa). Setki obrazów i rzeźb trafiły do miłośników ich sztuki w kraju, w całej niemal Europie, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Meksyku i Australii.

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2015-01-26 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów