mapa strony   |
SmodCMS

 

Noc Sów w Gminie Łuków

Jak wygląda nocne życie sów, jaki jest skład ich diety i w jaki sposób sowy są chronione - na te pytania i wiele innych, odpowiedzi poznali uczestnicy drugiego na terenie Gminy Łuków spotkania edukacyjnego pn. „Noc Sów”. Wydarzenie, które odbyło się 11 kwietnia w świetlicy wiejskiej w Krynce, zgromadziło prawie 130 osób, w tym ok. 60 dzieci i młodzieży.

Spotkanie otworzyli Robert Wysokiński i Paweł Przeździak z działającego od niedawna Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego „Orlik”. Paweł Przeździak pełniący funkcję prezesa Towarzystwa przedstawił jednocześnie wcześniejsze działania o charakterze przyrodniczym i historycznym obecnych członków Towarzystwa. Wśród nich wymienił plenery fotograficzne odbywające się od kilku lat w rezerwacie przyrody Jata, wystawy poplenerowe, ubiegłoroczną Noc Sów. Po nich głos zabrali Wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak, Zastępca Wójta Wojciech Szczygieł oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków Grzegorz Uss.

Noc Sów to wydarzenie edukacyjne obfitujące w szereg atrakcji. Były wśród nich: diaporama Cezarego Pióro z pięknymi zdjęciami tych tajemniczych ptaków, pokaz filmu o życiu sów nieżyjącego już filmowca Artura Tabora, prezentacja na temat diety sów oraz ich ochrony. Dla najmłodszych odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których mogli przygotować prace o tematyce „sowiej”. Największą atrakcją spotkania był jednak pokaz sokolniczy z udziałem dwóch sów płomykówek - Mai i Gucia, puszczyka mszarnego Borysa oraz puchacza bengalskiego Frugo. Dopełnieniem tegorocznego wydarzenia było wyjście do uroczyska Gaj, by tam zobaczyć i usłyszeć sowy w ich naturalnym środowisku.

Organizatorem Nocy Sów było Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne ORLIK. Wsparcia organizatorowi udzielili: Gminy Łuków, Nadleśnictwo Łuków, Stowarzyszenia Ochrony Sów, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Krynce. Koordynatorami spotkania byli Wojciech Okliński, Piotr Szewczyk i Robert Wysokiński.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Autor zdjęć: Paweł Przeździak

Opublikowano dnia: 2015-04-22 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów