mapa strony   |
SmodCMS

 

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Chwast wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie.

Gmina Łuków

Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany długo nie zanikające blizny oraz zapalenie spojówek. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści (kremów). W przypadku silnej reakcji alergicznej należy niezwłocznie trafić do placówki medycznej.

Gmina Łuków

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, na właścicielu bądź zarządcy nieruchomości spoczywa obowiązek niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się Barszczu Sosnowskiego jako rośliny gatunkowo obcej. Dlatego apelujemy o podjęcie stosownych działań w przypadku stwierdzenia występowania tej rośliny na swoim terenie. W przypadku terenów gminnych za usuwanie Barszczu Sosnowskiego odpowiada Urząd Gminy Łuków.

Zwalczanie

Stanowiska barszczu można niszczyć ręcznie lub mechanicznie (poprzez wykopywanie roślin lub ścinanie kwitnących pędów) oraz chemicznie, przy czym optymalnym rozwiązaniem jest działanie konsekwentne i skoordynowane w dużej skali, z użyciem różnych metod w zależności od wielkości populacji i miejsc jej występowania.

Niszczenie mechaniczne polegać może na ścinaniu pędów kwiatostanowych podczas pełni kwitnienia. Ponieważ barszcz po zakwitnięciu zawsze obumiera, takie działanie eliminuje populację. Metoda ta wymaga jednak konsekwentnego stosowania przez szereg lat. Można też barszcze wykopywać lub wycinać, przy czym ze względu na łatwość odrastania z szyi korzeniowej rośliny trzeba odcinać od korzenia najlepiej 10 cm poniżej poziomu gruntu.

Spośród niszczenia chemicznego skuteczne przeciw barszczom są środki zawierające glifosat. Dobre efekty daje stosowanie ich w połączeniu z metodami mechanicznymi, ewentualnie kilkukrotne w ciągu roku i kontynuowane przez kilka lat zwalczanie roślin za pomocą pestycydów (herbicydy). Po zniszczeniu roślin na powierzchni można znacząco ograniczyć odradzanie się ich z nasion poprzez usunięcie wierzchniej warstwy gleby i wykonanie orki oraz wapnowania gleby. Osoby biorące udział w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego muszą być wyposażone w odpowiednie ubrania ochronne.

Zasady bezpieczeństwa

Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Materiały z włókien naturalnych (bawełniane, lniane wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin. Chronić należy także oczy, zakładając , gogle ewentualnie okulary.

Opublikowano dnia: 2015-07-13 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2015-07-14
| Wróć do listy artykułów