mapa strony   |
SmodCMS

 

VI Dożynki w Gminie Łuków

Tegoroczne Dożynki w Gminie Łuków rozpoczął korowód dożynkowy, na przedzie którego jechali starostowie dożynkowi – państwo Anita i Tomasz Turscy dorożką powożoną przez pana Jarosława Oklińskiego ze Stajni „Turze Rogi”. Za nimi reprezentanci 19 miejscowości prezentowali wieńce przygotowane na uroczystość dożynkową. Po prezentacji każdej z miejscowości, odbyła się msza św. dziękczynna za tegoroczne plony, celebrowana przez ks. prałata Antoniego Pietruszkę – proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie.

Dożynki to święto rolników, czas, w którym w sposób szczególny podkreślany jest trud i wartość rolniczej pracy i składane są podziękowania za ten trud. Tak było również w Gminie Łuków. Specjalne podziękowania z rąk Wójta – Mariusz Osiaka, przewodniczącego Rady Gminy – Tadeusza Federczyka i posła elekta na Sejm RP - Krzysztofa Głuchowskiego oraz upominki z rąk Renaty Kozyra – Wojtasik z firmy Concordia Polska – ich sponsora, odebrali rolnicy, których gospodarstwa w sposób szczególny zasługują na wyróżnienie. Są to: Zofia i Dariusz Markiewiczowie z Aleksandrowa, Ewa i Zygmunt Dołęgowie z Biard, Anna i Piotr Izdebscy z Czerśli, Teresa i Andrzej Sadłowie z Dąbia, Jadwiga i Dariusz Grochowscy z Dminina, Paweł Goławski z Gołaszyna, Anna i Roman Domańscy z Gołąbek, Marzena i Tomasz Moskwiakowie z Gręzówki, Marlena i Andrzej Siekierzyńscy z Jezior, Bożena i Andrzej Matysiakowie z Jadwisina, Danuta i Zdzisław Celińscy z Karwacza, Teresa i Waldemar Włoczewscy z Klimek, Bożena i Henryk Wereszczyńscy z Krynki, Emilia i Mariusz Szmulikowie z Kownatek, Antoni Koper z Ławek, Anna i Piotr Szczygielscy z Łazów, Agnieszka i Michał Wielgoszowie z Malcanowa, Robert Rzewuski z Podgaja, Zenona i Zbigniew Krasuscy z Ról, Danuta i Adam Sosnowscy z Ryżek, Stanisław Rzymowski z Rzymów Rzymków, Jan Milewski z Rzymego Lasu, Anna i Zbigniew Sadłowie z Sięciaszki Pierwszej, Piotr Kiryła z Sięciaszki Drugiej, Barbara i Sławomir Śledziowie ze Strzyżewa, Marianna i Stanisław Domańscy z Suchocina, Ludwik Osypiński z Sulejów, Zofia i Zygmunt Świderscy ze Świdrów, Wioletta i Paweł Szczygielscy ze Szczygłów Dolnych, Beata i Waldemar Sosnowscy ze Szczygłów Górnych, Beata i Feliks Żurawscy z Turzych Rogów, Marta i Marek Domańscy z Wagramu, Wiesław Szczygielski z Wólki Świątkowej, Romualda i Stanisław Goławscy z Zarzecza Łukowskiego, Sylwia i Tadeusz Świderscy z Zalesia, Tomasz Bulak ze Żdżar. Serdeczne słowa do rolników skierowali także senator RP – Stanisław Gogacz, przewodniczący Rady Miasta Łuków – Krzysztof Jodełko i radny Rady Gminy Łuków – Sławomir Dębiński. List Wojewody Lubelskiego Wojciecha Wilka odczytał obecny na uroczystości dyrektor Biura Informatyki i Obsługi Urzędu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Wojciech Wołoch. Uroczystości dożynkowe były okazją do uhonorowania odznaką „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” osób, które przyczyniły się do rozwoju samorządu lokalnego na terenie województwa lubelskiego. Odznakę z rąk dyrektora Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w Lublinie Radosława Dudzińskiego odebrali Tadeusz Federczyk i Krzysztof Głuchowski.

W części artystycznej wystąpili uczniowie ze szkoły filialnej w Turzych Rogach, Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Gminy Łuków oraz zespoły wokalne działające na terenie Gminy: „Zalesianki”, „Kumpele”, „Niezapominajki”, „Jagódki” i kapela „Zorza”. Wiersze nawiązujące do trudu rolniczej pracy zaprezentowały Bogumiła Rozwadowska kierująca zespołem „Niezapominajki” i Janina Krasuska z zespołu „Zalesianki”. Do swoich stoisk promocyjnych zapraszali: Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie „Ryżkowiacy” z Ryżek, Rada Sołecka z Jezior, Koło Gospodyń Wiejskich „Kumpele” z Gręzówki, Koło Gospodyń Wiejskich „Zalesianki” z Zalesia, Rada Sołecka z Sięciaszki Pierwszej, Rada Sołecka z Gołąbek, Koło Gospodyń Wiejskich z Biard, Koło Gospodyń Wiejskich z Turzych Rogów, Rada Sołecka z Krynki, Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Dąbie, Rada Sołecka ze Strzyżewa, Rada Sołecka ze Szczygłów Górnych, Rada Sołecka z Łazów, Koło Gospodyń Wiejskich „Niezapominajki” z Dminina, Rada Sołecka z Sulejów, a także Stowarzyszenie Twórców i Artystów Gminy Łuków, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, Nadleśnictwo Łuków, Muzeum Regionalne w Łukowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Zespół Doradztwa Rolniczego w Łukowie.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, pierwsze miejsce zdobył wieniec przygotowany przez KGW i Radę Sołecką z Turzych Rogów, zaś konkurs na stoisko promocyjne wygrało KGW z Biard.

Dożynki zakończyła zabawa przy muzyce zespołu „Craters”.

Tegoroczne Dożynki w Gminie Łuków odbyły się już po raz szósty. Ich organizatorami było sołectwo Turze Rogi oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie i Gmina Łuków. Duży wkład pracy w ich przygotowanie włożyli mieszkańcy sołectwa zrzeszeni w Radzie Sołeckiej, Lokalnym Stowarzyszeniu Rozwoju „Nasza Mała Ojczyzna”, Ludowym Zespole Sportowym „Tur” Turze Rogi, Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizacja Dożynek była możliwa dzięki wsparciu wielu firm i instytucji: firmy Vivenge z Siedlec, firmy „Żwirkop” ze Szczygłów Górnych, Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowego Agro-Top z Gręzówki, firmy Łuksja Sp. z o.o., firmy Inter Com Komputery z Łukowa, firmy Foldruk Media z Siedlec, Banku BGŻ BNP Paribas Oddział w Łukowie, firmy NATURATUR z Turzych Rogów, firmy AN-MAR Wulkanizacja z Turzych Rogów, firmy Handlowo Usługowej TAMEX ze Szczygłów Górnych, firmy Usługi Transportowe z Turzych Rogów, firmy GINTER producent roślin ozdobnych z Turzych Rogów, Zakładu Robót Drogowych i Budowlanych MARKOP ze Szczygłów Górnych, Zakładów Mięsnych Łmeat-Łuków S.A., Przedsiębiorstwa Usługowo Handlowego MEL-KAN z Ryżek, Lokalnej Grupy Działania „Razem ku lepszej przyszłości”, Banku Spółdzielczego w Łukowie, firmy Concordia Polska Oddział Łuków, firmy STALLUK z Turzych Rogów, Raiffeisen Bank placówka w Łukowie, firmy Lukman Multimedia Łuków.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2015-08-31 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów