"Kocham Cię Polsko" w Krynce
„Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Maszerują strzelcy”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Wojenko, wojenko”. Te i wiele innych pieśni oraz piosenek patriotycznych zabrzmiały w przeddzień święta niepodległości w Krynce w gminie Łuków.
We wtorek 10 listopada odbyło się spotkanie pod hasłem "Kocham Cię Polsko", które zakończyło projekt, realizowany przez kilka tygodni przez Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik".
Wieczornicę poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Krynce, której przewodniczył proboszcz tej parafii ksiądz Szczepan Pawluczuk. Homilię wygłosił proboszcz pobliskiej parafii w Gręzówce ksiądz Adam Krasuski, który mówił o potrzebie zachowania pamięci historycznej i poszukiwaniu prawdy o własnym pochodzeniu. We mszy uczestniczył poczet sztandarowy łukowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a prezes organizacji Ryszard Grafik przypomniał wydarzenia tuż sprzed odzyskania niepodległości i ich wpływ na dalsze losy Polski. Wspomniał również o tym co działo się w listopadzie 1918 roku na Ziemi Łukowskiej.
Główna część wieczornicy odbyła się w miejscowej świetlicy, gdzie po wspólnym odśpiewaniu hymnu zebranych powitał zastępca wójta gminy Łuków Wojciech Szczygieł.
Potem zabrzmiały pieśni patriotyczne. Śpiewać mógł każdy, bo każdy z uczestników otrzymał śpiewnik, przygotowany w ramach projektu. Na akordeonie akompaniował Wiesław Sadło, a kierownictwo wokalne nad świątecznym koncertem objęli Zofia Niedziółka, Jadwiga Borkowska, Jadwiga Olszewska, Jolanta Bartosiewicz, Michalina Buczek i Julian Świder.
Wtorkowe spotkanie było również okazją do podsumowania konkursu literackiego "Wersy o Ojczyźnie, który zorganizowała filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Krynce. Wśród najmłodszych uczestników pierwszą nagrodę jury przyznało Weronice Wereszczyńskiej ze Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie. W kategorii gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Rychlik z Zespołu Szkół w Krynce, a wśród dorosłych autorów najlepsze oceny jurorów zdobyła Marianna Celińska z Ról. W konkursie wzięło udział prawie 30 osób, a wszyscy laureaci odczytali swoje wiersze podczas wieczornicy.
Na zakończenie spotkania został pokazany film "Kasanci z Jaty" o partyzantach Armii Krajowej, a na pożegnanie każdy otrzymał biało-czerwoną flagę z prośbą o jej wywieszenie w dniu narodowego święta.
Pierwotnie planowano, że śpiewanie pieśni odbędzie się przy ognisku, ale pogoda pokrzyżowała te plany. Mimo to organizatorzy przygotowali kiełbasę pieczoną przy ognisku, a sołtys Krynki Mariusz Celiński-Jakubowicz wraz z żoną zaprosili wszystkich na żołnierski bigos.
Patriotyczne spotkanie zorganizowało Towarzystwo Przyrodniczo Historyczne "Orlik" z koordynatorami Arkadiuszem Kobojem, Pawłem Durką, Robertem Wysokińskim i Sylwią Zgorzałek oraz Danuta Soćko z filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Krynce, a środki na ten cel i cały projekt "Tu mieszkam, tu zmieniam" pochodziły z Fundacji Banku Zachodniego WBK.
Ostatnio edytowane dnia: 2015-11-16
| Wróć do listy artykułów