mapa strony   |
SmodCMS

 

"Kocham Cię Polsko" w Krynce

„Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Maszerują strzelcy”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Wojenko, wojenko”. Te i wiele innych pieśni oraz piosenek patriotycznych zabrzmiały w przeddzień święta niepodległości w Krynce w gminie Łuków.

We wtorek 10 listopada odbyło się spotkanie pod hasłem "Kocham Cię Polsko", które zakończyło projekt, realizowany przez kilka tygodni przez Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik".

Wieczornicę poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Krynce, której przewodniczył proboszcz tej parafii ksiądz Szczepan Pawluczuk. Homilię wygłosił proboszcz pobliskiej parafii w Gręzówce ksiądz Adam Krasuski, który mówił o potrzebie zachowania pamięci historycznej i poszukiwaniu prawdy o własnym pochodzeniu. We mszy uczestniczył poczet sztandarowy łukowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a prezes organizacji Ryszard Grafik przypomniał wydarzenia tuż sprzed odzyskania niepodległości i ich wpływ na dalsze losy Polski. Wspomniał również o tym co działo się w listopadzie 1918 roku na Ziemi Łukowskiej.

Główna część wieczornicy odbyła się w miejscowej świetlicy, gdzie po wspólnym odśpiewaniu hymnu zebranych powitał zastępca wójta gminy Łuków Wojciech Szczygieł.

Potem zabrzmiały pieśni patriotyczne. Śpiewać mógł każdy, bo każdy z uczestników otrzymał śpiewnik, przygotowany w ramach projektu. Na akordeonie akompaniował Wiesław Sadło, a kierownictwo wokalne nad świątecznym koncertem objęli Zofia Niedziółka, Jadwiga Borkowska, Jadwiga Olszewska, Jolanta Bartosiewicz, Michalina Buczek i Julian Świder.

Wtorkowe spotkanie było również okazją do podsumowania konkursu literackiego "Wersy o Ojczyźnie, który zorganizowała filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Krynce. Wśród najmłodszych uczestników pierwszą nagrodę jury przyznało Weronice Wereszczyńskiej ze Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie. W kategorii gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Rychlik z Zespołu Szkół w Krynce, a wśród dorosłych autorów najlepsze oceny jurorów zdobyła Marianna Celińska z Ról. W konkursie wzięło udział prawie 30 osób, a wszyscy laureaci odczytali swoje wiersze podczas wieczornicy.

Na zakończenie spotkania został pokazany film "Kasanci z Jaty" o partyzantach Armii Krajowej, a na pożegnanie każdy otrzymał biało-czerwoną flagę z prośbą o jej wywieszenie w dniu narodowego święta.

Pierwotnie planowano, że śpiewanie pieśni odbędzie się przy ognisku, ale pogoda pokrzyżowała te plany. Mimo to organizatorzy przygotowali kiełbasę pieczoną przy ognisku, a sołtys Krynki Mariusz Celiński-Jakubowicz wraz z żoną zaprosili wszystkich na żołnierski bigos.

Patriotyczne spotkanie zorganizowało Towarzystwo Przyrodniczo Historyczne "Orlik" z koordynatorami Arkadiuszem Kobojem, Pawłem Durką, Robertem Wysokińskim i Sylwią Zgorzałek oraz Danuta Soćko z filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Krynce, a środki na ten cel i cały projekt "Tu mieszkam, tu zmieniam" pochodziły z Fundacji Banku Zachodniego WBK.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2015-11-16 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2015-11-16
| Wróć do listy artykułów