mapa strony   |
SmodCMS

 

Ciekawy pomysł na uczczenie 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Pasjonaci historii z gmin Łuków i Wiśniew
mają ciekawy pomysł na uczczenie 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

W nocy z 22 na 23 stycznia Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik", a także gminy Łuków i Wiśniew oraz Nadleśnictwo Łuków organizują 1 Pieszy Rajd Powstańczy im. księdza Stanisława Brzóski.

Jego uczestnicy wyjdą z flagami i pochodniami wieczorem 22 stycznia jednocześnie z Łukowa i Wiśniewa. Pierwsza grupa rozpocznie marsz przy Pomniku Powstańców Styczniowych przy kościele Przemienienia Pańskiego w Łukowie, zaś druga wyruszy sprzed Pomnika Niepodległościowego przy Urzędzie Gminy Wiśniew. Obydwie grupy spotkają się na granicy województw lubelskiego i mazowieckiego, powiatów łukowskiego i siedleckiego oraz gmin Łuków i Wiśniew pod "dębami wolności" upamiętniającymi Powstanie Styczniowe w Lesie Mroczkowskim. Z tego miejsca uczestnicy rajdu wspólnie pójdą pod pomnik księdza Stanisława Brzóski w rezerwacie "Jata", gdzie odbędzie się apel poległych, przygotowywany we współpracy z łukowskim kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Rajd zakończy wspólne ognisko w leśnictwie Dąbrówka.

Do pokonania będzie około 25 kilometrów. Ze względu na warunki atmosferyczne i nocną porę w rajdzie mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie, a zapisy będą się odbywać równolegle 14 stycznia w Łukowie oraz między 11 a 14 stycznia w Wiśniewie. Pierwszych 50 uczestników, po 25 osób z obydwu miejscowości, otrzyma okolicznościowy medal wykonany w drewnie.

Szczegóły będą podawane na bieżąco na: https://www.facebook.com/events/1503991086562224/

Patron marszu - ksiądz Stanisław Brzóska, który walczył z wojskami carskimi z bronią w ręku, nie był rozumiany przez swoich zwierzchników, ale uwielbiany przez prostych ludzi, którzy widzieli w nim świętego. Kilka razy był ranny, a podczas walk o garnizon Łuków dowodził własnym oddziałem konnym. Po upadku powstania ks. Brzóska z adiutantem Franciszkiem Wilczyńskim ukrywał się, najpierw w Jacie, potem w okolicach Sokołowa. Pojmany podstępem przez Kozaków został osądzony i stracony na rynku w Sokołowie. Na pamiątkę "wielkiego syna Polski i Podlasia", w 1928 roku łukowscy leśnicy ufundowali i postawili w rezerwacie "Jata" pomnik wśród jodeł, które ks. Brzóska kochał, i które długo były jego domem.

Pomysłodawcy eskapady zapowiadają, że bez względu na frekwencję będą organizować takie marsze także w następnych latach. Nie wykluczają również letniej edycji rajdu, który byłby poświęcony partyzantom z "Jaty".

Pierwszy pieszy rajd imienia ks. Brzóski medialnie wspierają: Informacyjna Agencja Samorządowa, Katolickie Radio Podlasie, podlasie24.pl, Echo Katolickie i łukowska telewizja Master TV.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2016-01-11 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów