mapa strony   |
SmodCMS

 

Hołd powstańcom oddany nocą

Pierwszy Pieszy Rajd Powstańczy im. księdza Stanisława Brzóski, organizowany w 153. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, przeszedł do historii. Pod pomnik legendarnego duchownego znajdujący się w rezerwacie „Jata” przeszło nocą z Łukowa i Wiśniewa ponad 70 osób.

Uczestnicy wyruszyli w piątek 22 stycznia o 19.00 w dwóch grupach jednocześnie sprzed Pomnika Powstańców Styczniowych z Łukowa i z placu przy Pomniku Niepodległościowym z Wiśniewa. Wymarsz poprzedził wstęp organizatorów, którzy przypomnieli wydarzenia sprzed 153 lat oraz ideę rajdu. Wszyscy odśpiewali również hymn państwowy i zapalili przed pomnikami znicze.

- Marsz odbywał się przy mroźnej, ale sprzyjającej takim wyprawom pogodzie. Było około 15 stopni mrozu, ale to nie przeszkadzało uczestnikom rajdu, wśród których było 17 pań. Dodatkową atrakcją był księżyc w pełni, który oświetlał nam drogę - relacjonują organizatorzy obchodów.

W dobrej kondycji obie grupy spotkały się na granicy województw lubelskiego i mazowieckiego, powiatów łukowskiego i siedleckiego oraz gmin Łuków i Wiśniew pod "dębami wolności" upamiętniającymi Powstanie Styczniowe w Lesie Mroczkowskim. O historii tego miejsca opowiedział wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk, a uczestniczący w rajdzie duchowny przybliżył postać księdza Stanisława Brzóski i udzielił błogosławieństwa na dalszą wspólną trasę.

Po dotarciu przed 1.00 w nocy do leśnictwa Dąbrówka w Rezerwacie "Jata", gdzie znajduje się pomnik ks. Brzóski, zapłonęły pochodnie i rozpoczęła się główna część rajdu, którą poprowadzili jego inicjatorzy Robert Wysokiński i Sławomir Smolak. Podczas apelu pamięci wybrzmiały imiona i nazwiska, przywódców oraz bohaterów Powstania Styczniowego na Ziemi Łukowskiej, a na zakończenie uczestnicy uczcili pamięć powstańców minutą ciszy, złożyli wiązankę i zapalili znicze.

Za udział i przygotowanie rajdu dziękowali, uczestniczący w nim, wójt gminy Łuków Mariusz Osiak i poseł Krzysztof Głuchowski, a wszyscy piechurzy zostali nagrodzeni okolicznościowym medalem. Ponadto najmłodszy uczestnik nocnej eskapady, którym okazał się 19-letni Jakub Kordys, odebrał pamiątkową "kosę".

Nocne obchody zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku, które było okazją do wymiany wrażeń i rozmów na temat kolejnego spotkania za rok.

Pierwszy Pieszy Rajd Powstańczy im. księdza Stanisława Brzóski zorganizowali Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne Orlik, wspierani przez gminy Łuków i Wiśniew oraz Nadleśnictwo Łuków. Pomysłodawcy marszu dziękują za pomoc także posłowi Krzysztofowi Głuchowskiemu, Zakładowi Mięsnemu Wierzejki, łukowskiemu PKS, oraz Andrzejowi Litwinowi i OSP Wiśniew, którzy zapewnili opiekę medyczną.

Żródło: IAS24.eu, fot. Paweł Przeździak/TPH Orlik

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2016-01-25 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2016-01-25
| Wróć do listy artykułów