mapa strony   |
SmodCMS

 

Jarmark wielkanocny

Przedświąteczne jarmarki na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń i imprez kulturalnych gminy Łuków. Wielkanocny Jarmark odbył się w tym roku już po raz dziewiąty. W centrum miasta - na Placu Solidarności i Wolności stanęły stoiska, na których każdy mógł nabyć świąteczne smakołyki i ozdoby. Koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, sołectwa, szkoły i biblioteki oferowały wielkanocne baby, mazurki, wiejski chleb, stroiki na świąteczne stoły, pisanki wykonywane różnymi technikami, różnorodne wyroby artystyczne i wiele innych drobiazgów nawiązujących do wielkanocnej tradycji, a członkowie Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji i Kultury Ludowej Gminy Łuków częstowali tradycyjnym wielkanocnym barszczykiem.

Jarmark rozpoczął się od odczytania ewangelii mówiącej o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Życzenia mieszkańcom gminy i miasta oraz wszystkim przyjezdnym złożyli zastępca wójta Wojciech Szczygieł i zastępca burmistrza Marcin Mateńko, którzy następnie podzielili się z przybyłymi na Jarmark jajkiem. Kacper Siwiak – uczeń gimnazjum w Zalesiu, laureat I miejsca w Międzywojewódzkim konkursie recytatorskim poezji i prozy ludowej imienia Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój z recytując utwór autorstwa Cecylii Słapek pt. „O świętym Janie w Ołtorzu”.

Podczas Jarmarku zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody laureatom konkursu pisanki i symboli wielkanocnych. Wszystkie nadesłane prace były zaprezentowane na specjalnie przygotowanym świątecznym stole, następnie można je było nabyć, a zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na rehabilitację dziewczynki z Łukowa, podopiecznej fundacji „Zdążyć z pomocą”. Gminny Ośrodek Kultury przeprowadził także po raz pierwszy konkurs wiedzy o zwyczajach i tradycjach Świąt Wielkanocnych w Polsce. Laureatką pierwszego miejsca została 11-letnia Klaudia Pulik z Szaniaw. Atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, była na Jarmarku „żywa zagroda wiejska”, w której można było zobaczyć owce, króliki, gołębie, kaczki, oraz egzotyczne odmiany kur. Jak każdego roku, specjalny wielkanocny zając i kurczątka obdarowywały dzieci słodkimi upominkami.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2017-04-10 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje, GOK
Ostatnio edytowane dnia: 2017-04-12
| Wróć do listy artykułów