mapa strony   |
SmodCMS

 

Węgierski sukces Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Jata"

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Jata”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowie, wziął udział Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ''Pearl of Danube'' - Budapest, który odbywał się w dniach 19-24 sierpnia br.

Zespół pod kierownictwem Jadwigi Majek, Kamila Zaliwskiego oraz Przemysława Nurzyńskiego wyruszył w nocy z 19 na 20 sierpnia w daleką podróż do stolicy Węgier – Budapesztu. Pomimo późnej pory, wszyscy uczestnicy w liczbie 49 osób, odjeżdżali w doskonałych nastrojach.

W Festiwalu uczestniczyły zespoły folklorystyczne z 7 krajów: Bułgarii, Grecji, Polski, Włoch, Turcji, Estonii oraz Węgier. Publiczność zgromadzona na Festiwalu liczyła około tysiąca osób. Cały koncert zakończyły się przed północą. Występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Jata” bardzo podobał się publiczności, o czym świadczyły burze oklasków podczas tańców, jak i po ich zakończeniu. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe upominki i statuetki. Zespół "Jata" - jako jedyny - został wyróżniony nagrodą w postaci zaproszenia na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny we Włoszech i Bułgarii. Na zakończenie organizatorzy Festiwalu wraz z prezydentem miasta Budapeszt złożyli wszystkim uczestnikom serdeczne podziękowania i gratulacje życząc tancerzom szczęśliwego powrotu do swoich krajów.

Tancerzy i układy taneczne na Festiwal przygotował choreograf Zespołu „Jata” Kamil Zaliwski. Zespołowi przygrywała kapela pod kierownictwem Przemysława Nurzyńskiego w składzie: Przemysław Nurzyński - akordeon, Magdalena Mudant – trąbka, Mateusz Adamowicz – klarnet, Kamil Adamiec – bębenek.

Podczas pobytu na Węgrzech zespół wraz z przewodnikiem zwiedził wspaniałe zabytki i podziwiał piękne miejsca Budapesztu m.in. Parlament, który należy na najbardziej okazałych na świecie obiektów, Statuę Wolności, panoramę miasta i Dunaju, Górę Gellerta, Plac Wolności, zabytkowe budynki z XIX i XX w., Bazylikę i pomnik św. Stefana, Basztę Rybacką, kościół św. Macieja, najstarszy – z XV w. - budynek na Podzamczu, pałac Aleksandra, w którym jest obecnie siedziba prezydenta Węgier, zamek mieszczący m.in. Bibliotekę Narodową. Zespół miała również okazje podziwiać piękno oświetlonej panoramy Budapesztu podczas wieczornego rejsu statkiem po Dunaju. W drodze powrotnej Zespół udał się nad Balaton Węgirski – największe jezioro Węgier i Europy Środkowej.

Dziecięcy Zespołu Pieśni i Tańca „Jata” składa serdeczne podziękowania rodzicom za ich zaangażowanie i trud włożony przy organizacji i przygotowaniu wyjazdu. Składa również serdeczne podziękowania niezawodnym sponsorom i instytucjom wspierającym: Wójtowi Gminy Łuków Mariuszowi Osiakowi, Bankowi Spółdzielczemu w Łukowie, sklepowi Stokrotka, BIM Integra s.c. Bogdan Kłosiński i Magdalen Szelągowska oraz Monice Dybciak – systemy grzewcze i sanitarne Świdry.

 

 

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

K.Z.

Opublikowano dnia: 2017-08-25 przez: * webadmin * w kategoriach: GOK, Informacje
| Wróć do listy artykułów