mapa strony   |
SmodCMS

 

Uroczystość nadania rondu imienia ppłk. Wacława Rejmaka pseud. Ostoja

W bieżącym roku przypada setna rocznica urodzin dowódcy I Batalionu 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej z Jaty ppłk. Wacława Rejmaka pseud. Ostoja. Dowódcy, który całym swoim życiem zasłużył na miano bohatera, i o którym pamięć jest ciągle żywa na terenie Ziemi Łukowskiej. Jednym z jej przejawów będzie uroczystość nadania imienia ppłk. Ostoi rondu w miejscowości Gręzówka. Rada Gminy Łuków przyjęła w tej sprawie uchwałę w dniu 30 czerwca. Z inicjatywą upamiętnienia dowódcy Armii Krajowej z Jaty wystąpiły łukowskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne „Orlik”.

Wydarzenie odbędzie się 24 września i rozpocznie je Msza Św. o godz. 15.00 w miejscowym kościele. Po niej nastąpi przemarsz w okolice ronda i dalsza część uroczystości, w ramach której organizatorzy przewidują prezentację sylwetki patrona, okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości, część artystyczną w wykonaniu uczniów szkoły w Gręzówce oraz symboliczne przecięcie wstęgi na tablicy z nazwą ronda. Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości będzie rowerowy rajd pamięci, który wyruszy z Siedlec i przez Domanice dotrze do Gręzówki. Zbiórka uczestników o godz. 12.00 na terenie Galerii Siedlce, w strefie dostaw. Zgłoszenia przyjmowane będą w dniu rajdu. Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własną odpowiedzialność prawna i materialną. Zaleca się, aby posiadali kamizelki odblaskowe oraz kaski.

Na uroczystość zapraszają Rada i Wójt Gminy Łuków, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne „Orlik”. Honorowy patronat nad nią objął Poseł na Sejm RP Krzysztof Głuchowski.

Wacław Andrzej Rejmak pseud. Ostoja, Hiszpan (ur. 24 września 1917r.), dowódca oddziału KEDYW-u, pierwszy komendant oddziału partyzanckiego I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej Obwodu Łuków w Jacie, ostatni komendant Obwodu Łuków AK. Bestialsko zamordowany, wraz z adiutantem por. Mieczysławem Kańskim pseud. Czeczot (20 lat), przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w dniu 18 października 1945r. na szosie Lublin – Warszawa, w pobliżu miejscowości Pociecha. Więcej o życiu ppłk. „Ostoi” http://tphorlik.org.pl/zyciorys-pplk-waclawa-andrzeja-rejmaka-pseud-ostoja/

Gmina Łuków

Opublikowano dnia: 2017-09-07 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów