mapa strony   |
SmodCMS

 

Zaproszenie dla mieszkańców Gminy Łuków - "Wrześniowy Szlak"

Wójt Gminy Adamów Sławomir Skwarek i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Adamowie Renata Pawlikowska zapraszają wszystkich chętnych , a w szczególności młodzież szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych do wzięcia udziału w imprezie historycznej "Wrześniowy Szlak" zorganizowanej w 70 rocznicę wojny obronnej 1939 roku dla uczczenia pamięci żołnierzy 3 Pułku, która odbędzie się w dniach 5-6 października br. w Woli Gułowskiej i w Adamowie.
Celem imprezy jest budowanie tożsamości narodowej i pielęgnowanie pamięci o bohaterskich czynach polskiego żołnierza. Bezcenna wartość tych idei, skłania do podjęcia współpracy z państwem, aby pamięć o naszej historii ożyła na nowo, rozbudziła uczucia patriotyczne i świadomość obywatelską młodego pokolenia. Ważne jest rozpowszechnienie wiedzy o kampanii wrześniowej, upamiętnieniu wydarzeń i miejsc, związanych ze szlakiem bojowym pułków.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Klub Sportowy "Bór" z Toporzyska koło Jordanowa (Woj. Małopolskie), w którym działa sekcja Szwadron Toporzysko - oddział kawalerii ochotniczej, kontynuujący tradycję 3PSK. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski. Jeźdźcy będą podróżować w mundurach, z uzbrojeniem i wyposażeniem wykonanym ściśle według przedwojennych wzorców. Kawalerzyści planują przejechać konno cały szlak bojowy 3PSK, zaczynając 3 września w Czerwonym Borze ( Woj. Podlaskie), a kończąc 6 października w Kalinowym Dole niedaleko Woli Gułowskiej ( marsz będzie odbywał się na pięćdziesięciu koniach w ciągu 33 dni, jeźdźcy pokonają tysiąc kilometrów).
W dniach 5 i 6 października 2009r. kawalerzyści zaplanowali pokazy, które odbędą się na placu przy Zespole Szkół w Woli Gułowskiej i Klasztorze oo. Karmelitów . Zaprezentują umiejętności jeździeckie, odpowiedzą na pytania młodzieży, zapoznają ją z umundurowaniem kawalerzysty. Uczestnicy obejrzą pokaz szarzy ułańskiej, otrzymają publikację książkową oraz gorący posiłek. Dodatkowo będą mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków.

Kontakt ze współorganizatorem:
Gminne Centrum Kultury w Adamowie, tel./fax (025) 755 02 15

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2009-09-24 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów