mapa strony   |
SmodCMS

 

Uczniowie z Zalesia drugą drużyną w Polsce

W dniach 20-22 maja na terenach wojskowych 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej koło Warszawy odbył się Finał I Ogólnopolskiego Turnieju Misia Wojtka. Reprezentanci Lubelskiego, drużyna z Zalesia w gminie Łuków wywalczyła drugie miejsce w kraju!

Turniej Misia Wojtka przygotowany przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej był elementem uczczenia 75. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. W rywalizacji mogli brać uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Eliminacje regionalne przeprowadzone w kilku ośrodkach IPN wyłoniły 16 drużyn finałowych - 8 w kategorii kadetów i 8 w kat. juniorów.

Zwycięzcami Lubelskich eliminacji była drużyna z Zespołu Szkół im. ks. gen. St. Brzóski z Zalesia. Organizatorzy przyznali Lubelskiemu również dziką kartę, dzięki której zdobywcy 2 miejsca również udali się na finał. Tę drugą drużynę również stanowiła reprezentacja szkoły z Zalesia.

Trzy dni atrakcji, ale i finałowych rozgrywek wyłoniły zwycięzców. Młodzież szkolna miała do rozwiązania test poświęcony kapralowi Misiowi Wojtkowi, historii i szlaku bojowego 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Drugim elementem były rozgrywki w grę planszową "Miś Wojtek".

Po teście pierwsza drużyna z Zalesia plasowała się na 3 miejscu, a druga ekipa zajmowała szóstą lokatę. Rozgrywki planszowe, które były bardzo zacięte i wyrównany "przewróciły niemal tabelę". Drużyna w składzie: Adam Dybciak, Magdalena Osiak, Karol Leszkowicz i Kacper Matusiak awansowała na pierwsze miejsce i awansowała do play-off rozgrywek. Druga czwórka uczniów niestety nie obroniła miejsca dającego awans - zabrakło 2 punktów - ostatecznie zajmując 6 miejsce w Polsce. Podczas finałowych meczy o stawkę na podium, uczniowie z Zalesia nie dali szans reprezentacji Mikluszowic (woj. małopolskie), jednak w finale musieli uznać wyższość lepiej przygotowanych gości z Białegostoku. ZS w Zalesiu zajął 2 miejsce w Polsce!

- Myślę, że dla uczniów były to bardzo ciekawe trzy dni. Turniej przyniósł wiele emocji - od złości po radość. Jestem bardzo zadowolony, że podjęliśmy decyzję o starcie w tych rozgrywkach. Dzielny miś Wojtek i historia Polaków, którzy tworzyli Armię Andersa na stałe wpisze się w pamięć tych młodych ludzi. Ponadto atrakcje jak i nagrody dla wszystkich finalistów myślę, że zadowoliły najwybredniejszych - powiedział opiekun finalistów z Zalesia Arkadiusz Pogonowski, nauczyciel przedmiotów humanistycznych.

Rozgrywki finałowe to nie jedyna część tego co nas spotkało podczas finału. Dla uczestników było przygotowane wiele atrakcji: pokaz sprzętu bojowego, ćwiczenia na placu treningowym żołnierzy, poznanie historii warszawskiej Brygady, koncert piosenek z filmów Walta Disneya, minirecital piosenek patriotycznych (z repertuaru "Panny Wyklęte"), Warszawa nocą, czy też możliwość korzystania z atrakcji Klubu Kościuszkowców w Wesołej.

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Informacja i zdjęcia:
A. Pogonowski

 

Opublikowano dnia: 2019-05-23 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe, Informacje
| Wróć do listy artykułów