mapa strony   |
SmodCMS

 

„Wrześniowy Szlak” - SP Świdry

W dniach 5 – 6 października 2009 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Świdrach i Szkoły Podstawowej Dąbiu wzięli udział w imprezie historycznej „Wrześniowy Szlak”, zorganizowanej w 70 rocznicę wojny obronnej 1939 r.
Obozowisko wyprawy miało miejsce w Woli Gułowskiej, do którego dojechaliśmy rowerami.
Pierwszego dnia uczestniczyliśmy we Mszy Św. w Sanktuarium Matki Bożej – Patronki Żołnierzy Września. Następnie udaliśmy się na cmentarz, gdzie złożyliśmy hołd poległym żołnierzom z SGO „Polesie”. Koncert Orkiestry Sił Powietrznych z Dęblina wprowadził nas w nastrój piosenki wojskowej. W godzinach wieczornych przy świetle księżyca i zniczy w Kalinowym Dole odbył się Apel Poległych poprowadzony przez kawalerię. Kalinowy Dół jest miejscem gdzie 3 Pułk Strzelców wpadł w zasadzkę i został rozproszony. Po uroczystościach wszyscy uczestnicy udali się na ognisko integracyjne. Przy dźwiękach gitar, harmonii i wspólnym śpiewie miło spędziliśmy wieczorne chwile.
Wtorek był kolejnym dniem pełnym zajęć i spotkań z ciekawymi ludźmi. Na spotkaniu z majorem Zbigniewem Makowieckim, przebywającym obecnie w Anglii, żołnierzem SGO „Polesie” generała Franciszka Kleeberga, dowiedzieliśmy się dużo ciekawych informacji. Fenomenalna pamięć majora i barwne opowieści przybliżyły nam ten ważny element z czasów wojny, który rozegrał się na terenach naszej ojczyzny. W godzinach południowych wzięliśmy udział w warsztatach historycznych. Zapoznaliśmy się z historią września na Lubelszczyźnie, poznaliśmy umundurowanie kawalerzystów, ekwipunek żołnierza, broń i sposób siodłania konia. Kolejną atrakcją był pokaz szarży ułańskiej, który był wspaniałym elementem naszego rajdu. Wojskowy bigos zjedzony wspólnie z kawalerzystami zakończył nasz pobyt w Woli Gułowskiej.
Po południu udaliśmy się w drogę powrotną. Przejechaliśmy Szlakiem Ułanów, Aleją Kasztanową, która jest Pomnikiem Przyrody, odwiedziliśmy Burzec. Opowieściom i wymianom wrażeń z dwudniowego rajdu nie było końca. Cieszyliśmy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak wspaniałej lekcji historii, spędzić miło i pożytecznie czas z kolegami ze szkoły w Dąbiu.
Rajd przygotowały p. Jolanta Conkała i p. Marianna Łukasik.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Opublikowano dnia: 2009-10-12 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
| Wróć do listy artykułów