mapa strony   |
SmodCMS

 

150-lecie Malcanowa

27 czerwca br. na placu przy świetlicy wiejskiej w Malcanowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 150 lecie powstania tej miejscowości. Półtora wieku temu, w 1871 roku w granicach dóbr Domaszewnicy(obecnie gmina Ulan Majorat), władanej przez braci Pawła i Ignacego Gąsowskich , erygowany został folwark w Malcanowie .Według podań historycznych wyodrębniony majątek miał być przepisany dla potomka Pawła Gąsowskiego, nieznanego z imienia tzw. „Malca”, przyszłego dziedzica dóbr Domaszewnicy. Przypuszczalnie od tego faktu wzięła się nazwa miejscowości Malcanów. W roku 1898 zostały sporządzone plany i rejestry pomiarowe czterech parceli Malinówki, Dabrówki, Zielonki i Gołębówki, które stworzyły samodzielny folwark Malcanów.

Dzisiaj Malcanów jest nowoczesną, rozwijającą się i piękniejącą z dnia na dzień wsią ,przynależną terytorialnie i administracyjnie do Gminy Łuków, w której żyje około 140 mieszkańców , wśród których jest blisko 30 rodzin rolniczych, gospodarujących na 240 ha ziemi.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni przedstawiciele lokalnych władz samorządowych , których powitał gospodarz Malcanowa , sołtys pan Janusz Mazurek. Jubileusz 150 lecia Malcanowa, swoją obecnością zaszczycili pan Mariusz Osiak Wójt Gminy Łuków, pani Bogumiła Rozwadowska Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Łuków, pan Mirosław Dybciak Wiceprzewodniczący Rady Gminy Łuków, pan Marcin Kożuchowski Radny Gminy Łuków ( rejon Malcanów ) ,pan Jacek Kuc Radny Rady Gminy Łuków , pani Katarzyna Kuć z Promocji Urzędu Gminy Łuków i pan Henryk Wysocki dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowie ,współorganizator uroczystości .

Uroczystą Polową Mszą Św. celebrowali ks. Kanonik Andrzej Kieliszek– proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie i ks. Mariusz Świder ,wywodzący się rodem z Malcanowa. W celu upamiętnienia tego wydarzenia ,odsłonięta i poświęcona została pamiątkowa tablica, której fundatorem jest pan Urban Bartnicki. Akt odsłonięcia, którego dokonał Wójt Gminy Łuków odbył się w obecności najstarszej 91 letniej mieszkanki Malcanowa pani Apolonii Świder. Później częstowano wszystkich gości okolicznościowym tortem z „czekoladową dedykacją „ - 150 lat Malcanowa, wykonanym przez panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich .Dalszą część uroczystości wypełniła projekcja filmu o historii Malcanowa ,przygotowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie, która odbywała się w budynku świetlicy, w której również znajdowała się okolicznościowa wystawa składająca się z eksponatów przyniesionych przez samych mieszkańców, a wśród nich gospodarska waga z 1898 r. Każdy uczestnik obchodów 150 lecia Malcanowa obdarowany został okolicznościowym buttonem z napisem „Malcanów -moje miejsce na ziemi” oraz broszurką zawierającą informacje o historii i współczesności Malcanowa. Wszyscy raczyli się „wojskową grochówką” przygotowaną przez pana Jacka Kuca oraz kiełbaskami z grilla. Gminny Ośrodek Kultury przeprowadził liczne zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych a wśród nich konkurs plastyczny ,dźwiękową zgaduj-zgadulę , konkurs sprawności umysłowej –”pojedynek półkul „ oraz konkurs wiedzy o Malcanowie z nagrodą główną w postaci bonu towarowego o wartości 250 złotych, która przypadła zwycięzcy tego konkursu - panu Grzegorzowi Gałachowi z Łukowa , który bezbłędnie odpowiedział na wszystkie 15 pytań testu konkursowego. Ostatnim punktem uroczystości był konkurs wokalny” Mikrofon dla każdego”, gdzie zgromadzona publiczność razem bawiła się z wykonawcami , śpiewając biesiadne piosenki.

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

Gmina Łuków - grafika

 

Opublikowano dnia: 2021-06-29 przez: * webadmin * w kategoriach: GOK, Informacje
| Wróć do listy artykułów