mapa strony   |
SmodCMS

 

Święto Wojska Polskiego 2021

Wójt i Rada Gminy Łuków po raz kolejny zaprosili mieszkańców Ziemi Łukowskiej na uroczystość Święta Wojska Polskiego, obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Tak jak w latach poprzednich, odbyła się ona w Łukowie, na cmentarzu wojennym przy ul. Strzelniczej.

Uroczystość rozpoczął występ Orkiestry Dętej Łukowskiego Towarzystwa Muzycznego im. A. Próchniewicza. Po nim uczestnicy uroczystości odśpiewali wspólnie hymn państwowy, a polową Mszę św. odprawił ks. Leszek Przybyłowicz – proboszcz parafii pw. Św. Brata Alberta w Łukowie w asyście proboszczów łukowskich parafii i innych kapłanów. Do rozpoczęcia Mszy św. wezwał dźwięk dzwonu z kościółka garnizonowego, który niegdyś znajdował się na terenie cmentarza wojennego, a w latach 70-tych ubiegłego stulecia spłonął. Odnaleziony po latach i odrestaurowany dzwon dostarczyli na miejsce uroczystości członkowie Klubu Motocyklowego Motoweterani i Towarzystwa Latającej Muchy z Łukowa. Docelowo znajdzie on miejsce w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Świecka część uroczystości rozpoczęła się od wręczenia medali i odznak. Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” odznaczony został Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków. Nadał go Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński na wniosek Klubu Olimpijczyka Ziemi Łukowskiej. Medal odebrał z rąk dyrektora Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie w Białej Podlaskiej Małgorzaty Bogusz i senatora RP Stanisława Gogacza prezes Zarządu Łukowskiego Koła AK Ryszard Grafik w asyście członków Zarządu.

Związek Inwalidów Wojennych i Wojskowych (ZIWiW) RP Zarząd Główny w Warszawie przyznał także kilka odznaczeń na wniosek Oddziału Zarządu w Łukowie. Medal „Za zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych RP” został przyznany Urzędowi Gminy Łuków, w imieniu którego wyróżnienie odebrał Wójt Mariusz Osiak. Złotą Odznaką Honorową ZIWiW został wyróżniony komendant Poligonu Lotniczego Jagodne z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego Jacek Suchodolski, zaś Srebrne Odznaki otrzymali żołnierze: Andrzej Jaworski, Sławomir Kłębowski, Maciej Szaniawski i Bogdan Wiącek. Odznaki wręczyli poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek, wspomniany już senator Gogacz i Ireneusz Staszewski – prezes Łukowskiego Oddziału ZIWiW.

W części poświęconej wystąpieniom głos zabrał wójt Mariusz Osiak i parlamentarzyści, list Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki odczytała dyrektor Małgorzata Bogusz, zaś list Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego radny województwa lubelskiego Ryszard Szczygieł. Poezję patriotyczną zaprezentował Jan Janusz Jastrzębski.

Uczestnicy wydarzenia oddali hołd poległym przed ponad stu laty poprzez złożenie kwiatów i zniczy pod obeliskiem wojny polsko – bolszewickiej. Dopełnieniem uroczystości było odegranie przez Antona Fartusznego z Łukowskiego Ośrodka Kultury na trąbce utworu zatytułowanego „Cisza”.

Wszyscy, którzy tego dnia przyszli na cmentarz wojenny w Łukowie, mogli nie tylko oddać hołd poległym, ale też poczęstować się grochówką wojskową ugotowaną przez Jacka Kuca i obejrzeć wystawę uzbrojenia i wyposażenia wojskowego przygotowaną przez Lubelskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Jelnicy.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, parlamentarzyści, służby mundurowe, przedstawiciele władz samorządowych poszczególnych szczebli, przedstawiciele partii politycznych, instytucji, organizacji społecznych i zawodowych, stowarzyszeń, związków i szkół, Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji, a także poczty sztandarowe samorządów, związków i organizacji. Przybyło również wielu mieszkańców Łukowa i ziemi łukowskiej.

Uroczystość odbyła się dzięki pomocy Miasta Łuków i Zakładu Gospodarki Lokalowej, Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowie, uczniów i opiekunów Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym, druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Łuków.

Świeto Wojska Polskiego 2021

Fot. P. Przeździak

Opublikowano dnia: 2021-08-16 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
Ostatnio edytowane dnia: 2021-08-16
| Wróć do listy artykułów