mapa strony   |
SmodCMS

 

IX Dzień Papieski - „Papież Wolności”

9 października 2009r. w Szkole Podstawowej w Zarzeczu Łukowskim uroczystą akademią uczciliśmy 31 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Ojca Świętego – Jana Pawła II. Uczennice z klasy IV i V zaprezentowały montaż słowno – muzyczny, w którym przypomniały nauczanie naszego Największego Autorytetu dotyczące wolności człowieka oraz prezentację multimedialną zachęcającą do naśladowania Jana Pawła II każdego dnia. Na większą uwagę zasługują cytowane słowa:
- Człowiek powinien nieustannie stawać się wolny od tego, co z zewnątrz zagraża jego dobru, winien wyzwalać się również z niedojrzałości, naiwności, lenistwa, wad, niewierności i nałogów. Niemniej poczucie satysfakcji z życia domaga się wolności do pracy nad sobą i dla innych, wolności do działań na rzecz dobra wspólnego, wolności do prawdy, twórczości, ofiary, poświęcenia, wierności i miłości. Wolności do wielkości człowieka!
- Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.
„Losy Karola Wojtyły i późniejsze nauczanie Jana Pawła II dowodzą, że wolność potrzebna jest człowiekowi, wcale nie mniej niż chleb, miłość czy pokój. Brak wolności to szczególnie dojmujące doświadczenie. Prowadzi do osłabienia siły ducha, załamania a nawet degradacji ludzkiej godności. Człowiek jest, zdaniem Papieża, stworzony do wolności. Jest ona Jego domem, przestrzenią życia i ziemią obiecaną. Szukając wyjścia z różnych życiowych sytuacji możemy zwrócić nasz wzrok właśnie na niego. Papież ten jest dla nas bardzo jasnym przykładem podejmowania mądrych decyzji, wybierania najlepszych dróg, a więc jest pięknym wzorem człowieka wolności. Wskazuje jak mamy wykorzystać daną nam wolność, by mądrze korzystać z danej nam możliwości wybierania tego, co jest dla nas ważne. Pamiętajmy byśmy, nawet, jeśli to trudne, umieli wybierać to, co przyniesie więcej dobra i radości niż smutku i bólu. Jako Pokolenie JPII mamy podjąć na nowo modlitwę o wolność, a także powrócić do papieskiej myśli i wyzwolić potrzebną motywację do podejmowania koniecznych zadań. Wierzymy, że czyniąc to, spłacamy dług wdzięczności Bogu za ten wyjątkowy Pontyfikat”. (Cytat z opracowania ks. Dariusza Kowalczyka).
Wspólna modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II zakończyła spotkanie.
W niedzielę 11 października 2009r. uczennice z klasy V przed Mszą świętą w kościele parafialnym w Zarzeczu Łukowskim rozważały Tajemnice Chwalebne i przewodniczyły wspólnej modlitwie: „Różaniec z Janem Pawłem II”.

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Gmina Łuków - foto

Opublikowano dnia: 2009-10-21 przez: * webadmin * w kategoriach: Placówki oświatowe
Ostatnio edytowane dnia: 2009-10-21
| Wróć do listy artykułów