mapa strony   |
SmodCMS

 

Konferencja poświęcona kanonikowi Franciszkowi Salezemu Jezierskiemu

„Od Regenta do Wulkana – niezwykła droga życiowa Franciszka Salezego Jezierskiego” – to tytuł konferencji poświęconej jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia – Franciszkowi Salezemu Jezierskiemu. Ten urodzony na terenie obecnej Gminy Łuków – w Gołąbkach, pisarz i publicysta czasów Sejmu Wielkiego, był autorem słynnego „Kazania przed stanami Rzeczypospolitej” rozpoczynającego obrady Sejmu w 1788 r.

Z postacią kanonika Jezierskiego zapoznają łukowian prelegenci: prof. Elżbieta Wichrowska - profesor nauk humanistycznych, historyk literatury i edytor, kierownik studiów doktoranckich na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka artykułów i książek dotyczących literatury i kultury XVIII i XIX wieku, a także edycji źródeł literackich. Autorka powieści podejmujących wątki historyczne i sensacyjne i Paweł Jezierski - popularyzator postaci Franciszka Salezego Jezierskiego. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca i redaktor strony internetowej www.kanonik-jezierski.pl, autor artykułów o historii ziemi łukowskiej oraz publikacji poświęconej życiu i twórczości kanonika Jezierskiego w ramach cyklu "Zeszyty Łukowskie".

Konferencja odbędzie się 9 czerwca od godz. 12.30 w auli I LO im. T. Kościuszki w Łukowie i będzie miała charakter otwarty. Będzie jej towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. ,,Przydrożni świadkowie wiary. Między religią a zabobonem" autorstwa łukowianki, absolwentki lingwistyki stosowanej UMCS, z zamiłowania fotografa i rysownika - Karoliny Świder.

Na konferencję zapraszają Muzeum Regionalne w Łukowie, Wójt i Rada Gminy Łuków, Zespół Szkół w Gołąbkach i Sołectwo Gołąbki.

Konferencję poprzedzi odsłonięcie w Zespole Szkół w Gołąbkach tablicy upamiętniającej kanonika Franciszka Salezego Jezierskiego.

Opublikowano dnia: 2022-06-02 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje
| Wróć do listy artykułów