mapa strony   |
SmodCMS

 

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

Mieszkańcy ziemi łukowskiej zgromadzili się na cmentarzu wojennym w Łukowie w Święto Wojska Polskiego, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę Bitwy Warszawskiej 1920 r., by jak co roku uczcić pamięć poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.

Uroczystości rozpoczął koncert Orkiestry Dętej Łukowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza, po którym wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Polową Mszę św. odprawił ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II ks. Maciej Majek.

W części poświęconej wystąpieniom jako pierwszy głos zabrał wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak. Po nim wystąpili parlamentarzyści – posłowie na Sejm RP Sławomir Skwarek i Krzysztof Głuchowski oraz senator RP Stanisław Gogacz, a także radny woj. lubelskiego Marek Kopeć. Listy okolicznościowe do uczestników uroczystości skierowali także marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski i wojewoda lubelski Lech Sprawka. 

Z koncertem pieśni wojskowych i maryjnych wykonanych na harmonijce ustnej wystąpił wielokrotny laureat konkursów muzycznych Andrzej Wojtuś.

Na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w jej 103. rocznicę, uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem wojny polsko – bolszewickiej. Na zakończenie uroczystości Anton Fartuszny z Łukowskiego Ośrodka Kultury wykonał na trąbce utwór zatytułowany „Śpij kolego”.

Wszyscy, którzy tego dnia przyszli na cmentarz wojenny w Łukowie, mogli też poczęstować się grochówką wojskową ugotowaną przez radnego Gminy Łuków, sierżanta rezerwy Jacka Kuca i obejrzeć wystawę uzbrojenia i wyposażenia wojskowego przygotowaną przez Muzeum Pamiątek z okresu PRL-u w Turzych Rogach.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, służby mundurowe, przedstawiciele władz samorządowych poszczególnych szczebli, przedstawiciele partii politycznych, instytucji, organizacji społecznych i zawodowych, stowarzyszeń, związków i szkół, Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji, a także poczty sztandarowe samorządów, związków i organizacji. Przybyło również wielu mieszkańców Łukowa i ziemi łukowskiej.

Na uroczystość zaprosili Wójt i Rada Gminy Łuków. Pomocy organizatorom udzielili Miasto Łuków i Zakład Gospodarki Lokalowej, Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie, uczniowie i opiekun Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Łuków.     

Fot. P. Przeździak

 

Opublikowano dnia: 2023-08-17 przez: * webadmin * w kategoriach: Informacje, Prasa
Ostatnio edytowane dnia: 2023-08-17
| Wróć do listy artykułów